Huawei P Smart Z / fot. Kacper Żarski

Niedobrze: Mate 30 i Mate 30 Pro z Androidem, ale możliwe, że bez aplikacji Google

Huawei wciąż nie zdradził, kiedy zaprezentuje Mate 30 i Mate 30 Pro, ale mówi się, że zrobi to już 18 lub 19 września 2019 roku. I chociaż wydawało się, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby nowe flagowce z impetem rozpoczęły ekspansję na rynku, to właśnie okazuje się, że smartfony mogą nie mieć dostępu do aplikacji i usług Google.

Huawei vs USA

Huawei stał się kozłem ofiarnym na wojnie handlowej pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi (bo już nie można mówić o „braku porozumienia”). Nie sposób nie odnieść wrażenia, że prezydent Donald Trump wziął tę firmę na zakładnika i traktuje ją jako kartę przetargową. Na szczęście lub nie, Państwo Środka nie zamierza się ugiąć pod presją.

Kwestie polityczne zwykle nas nie interesują, lecz w tym przypadku sytuacja jest naprawdę poważna, bowiem potyczki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami wpływają na klientów na całym świecie. Zastanawiające jest jednak, że amerykańska administracja ani razu nie przedstawiła niezbitych dowodów na to, że działalność Huawei zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA.

Co prawda Stany Zjednoczone przedłużyły zawieszenie zakazu handlu amerykańskim przedsiębiorstwom z chińska firmą na kolejne 90 dni (do połowy listopada), jednak jednocześnie Amerykanie nie pozwolili nikomu zainteresowanemu sprzedawać Huawei swoich produktów – a takich podmiotów było ponad 130!

Ponad 130 amerykańskich firm złożyło wniosek o współpracę z Huawei. Nie zatwierdzono żadnego

Smartfony z serii Mate 30 z Androidem, ale być może bez aplikacji Google

Jak przekazuje Reuters, osoba z Google powiedziała mu, że smartfony z serii Mate 30 nie mogą być sprzedawane z licencjonowanym Androidem oraz aplikacjami i usługami Google z uwagi na nałożony przez Stany Zjednoczone zakaz handlu z Huawei. Tymczasowe zawieszenie go nie dotyczy bowiem nowych produktów, a jedynie już wypuszczonych na rynek.

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby smartfony z serii Mate 30 pracowały pod kontrolą Androida, lecz brak certyfikatu oraz dostępu do aplikacji i usług Google może być dotkliwy dla użytkowników. Oczywiście wciąż mogliby oni ściągać programy z autorskiego sklepu Huawei AppGallery, ale nie zapłaciliby już za zakupy za pomocą Google Pay, gdyż zostałoby to zablokowane ze względów bezpieczeństwa. Zresztą bez licencji producenci nawet nie mogą instalować na swoich urządzeniach aplikacji koncernu z Mountain View (a Google Pay jest przecież jedną z nich).

Jeszcze niedawno Huawei deklarował, że nie zamierza rezygnować z Androida (na rzecz chociażby własnej platformy HarmonyOS), ale najnowsze doniesienia stawiają plany producenta pod wielkim znakiem zapytania.

Poprosiliśmy Huawei o komentarz w tej sprawie – kiedy otrzymamy odpowiedź, zaktualizujemy artykuł.

Oto komentarz Huawei:

„Huawei będzie nadal korzystał z systemu operacyjnego i ekosystemu Android, jeśli amerykański rząd pozwoli nam na to. W przeciwnym razie będziemy kontynuowali rozwój własnego systemu operacyjnego i ekosystemu.”

Tak będzie wyglądać Huawei Mate 30 Pro! Jak Wam się podoba?

*Na zdjęciu tytułowym Huawei P Smart Z (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kacpra)

Źródło: Reuters