Huawei chce być jak Samsung i też mieć swój system operacyjny | Tabletowo.pl

Huawei chce być jak Samsung i też mieć swój system operacyjny

Dołącz do dyskusji 0

Android nieustannie jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Na swoich urządzeniach instalują go obecnie niemal wszyscy producenci, z wyjątkiem Apple i Microsoftu. Również Samsung w większości polega na OS-ie Google, choć ma też w swoim portfolio propozycje z Tizenem (m.in. model Samsung Z3). Huawei podobno także tworzy własny system. Na wszelki wypadek.

Kilka dni temu jeden z anonimowych menedżerów Samsunga bez ogródek, zdradził, że koncern jest zdania, że jeżeli nie masz własnego ekosystemu, nie masz też przyszłości. Koreańczycy chcą sukcesywnie zmniejszać udział urządzeń w swoim portfolio, pracujących pod kontrolą Androida, a zwiększyć liczbę tych, działających na Tizenie. Na obecną chwilę trudno z jakimkolwiek prawdopodobieństwem choćby oszacować, czy to się uda, czy ludzie są tak przywiązani do systemu operacyjnego Google, że ciężko ich będzie namówić na korzystanie z innego OS-u.

Jest to jednak pewna wskazówka, że Android nie jest wieczny i pewnego dnia koncern z Mountain View może zupełnie zmienić podejście do niego czy model zarządzania nim. Wtedy gros producentów obudzi się z przysłowiową reką w nocniku. Uniknąć tego chce nie tylko Samsung, ale i Huawei. Dlatego rozwija swój autorski system operacyjny.

Pracuje nad nim zespół, składający się m.in. z byłych pracowników Nokii. Na razie nie wiadomo, czy jest on tworzony od podstaw (jak Tizen), czy może jednak wykorzystywany jest do tego celu Android (czyli coś w stylu Remix OS). Bez względu na scenariusz, na jaki się zdecydowano, upłynie jeszcze duuużo czasu, aż zobaczymy pierwsze efekty. Na razie Huawei skupia się na metamorfozie swojej nakładki – EMUI 5 ma się znacznie różnić od poprzednich odsłon.

Aktualizacja - 2016.06.24CEO Huawei na swoim profilu w serwisie społecznościowym Weibo zapewnił, że dopóki Google będzie utrzymywać otwarty charakter Androida, dopóty smartfony tej marki będą pracować pod jego kontrolą.

*Na zdjęciu wyróżniającym Huawei P8 Lite i Huawei P9 Lite (porównanie)

Źródło: The Information przez Android Police, GizmoChina

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona