Nowe EmotionUI 5.0 od Huawei ma być prostsze w użytkowaniu

Prawie każdy producent smartfonów stosuje jakąś własną wersję nakładki systemowej na Androida w swoich urządzeniach. HTC ma swoje Sense, Xiaomi instaluje u siebie MIUI, a smartfony Huawei działają na EmotionUI. Ta ostatnia nakładka sporo różni się od czystego Androida, a szykują się jeszcze poważniejsze zmiany.

W trzecim kwartale 2016 roku mamy ujrzeć nową wersję nakładki od Huawei, oznaczoną numerkiem 5.0. Ma być ona dużo prostsza i bliższa czystemu Androidowi, w porównaniu do obecnej (więcej o możliwościach EMUI możecie przeczytać na przykład w recenzji Huawei P9). Niekoniecznie musi to oznaczać, że zostanie pozbawiona wszystkich dodatkowych funkcji, które wielu użytkowników sobie ceni – najpewniej będą one nadal istnieć, ale mogą zmienić formę, czy “lokalizację”.

Li Changzu, dyrektor działu mobilnego Huawei, zdradził, że użytkownicy nadal będą mogli korzystać z mnogości opcji dodatkowych i możliwości dostosowania ogólnego interfejsu urządzenia do swoich potrzeb, ale sporo rzeczy zostanie usprawnionych. Firma chce, żeby dostęp do pewnych opcji był łatwiejszy i żeby nakładka była bardziej przyjazna dla nowego użytkownika. Aktualna wersja EmotionUI jest odbierana przez niektórych jako niepotrzebnie zawiłe i mało intuicyjne narzędzie, czego Changzhu jest świadomy – stąd decyzja o tym, że nowsza odsłona popularnego systemu ma być łatwiejsza w obsłudze. Nie zdradził jednak żadnych szczegółów.

Być może nowe EmotionUI zostanie zaprezentowane podczas wrześniowej konferencji IFA w Berlinie. Odpowiadałoby to zresztą terminowi “trzeci kwartał roku”.

Używacie smartfonu Huawei? Czy jest coś, co zmienilibyście w interfejsie swojego urządzenia, a może EmotionUI absolutnie Wam pasuje?

źródło: androidheadlines.com

Komentarze

 • Jazir

  Oby, oby poszli w dobrym kierunku. Hardware już mają świetny, gdyby P9 był Nexusem i kosztował przez to ciut mniej, to byłby to jeden z moich tegorocznych ścisłych faworytów.

 • dred

  Na podstawie P9 powiem tyle, że emui nie jest dla zwykłego szaraka. Dużo opcji poukrywanych cholera wie gdzie. Nubem nie jestem, a sam musiałem korzystać z pomocy Huawei, żeby pewne rzeczy wyłączyć. Albo z kolei jak się wyłączyć, to przez nadmierne skomplikowanie nie wiadomo gdzie danej opcji szukać, żeby ją włączyć. Natomiast płynność jest na piątkę. Podobają mi się też funkcję oszczędzania energii i transferu danych(to akurat dla mnie zbędne w Polsce, ale przydatne za granicą). Imo dużo lepsza nakładka Huawei niż Lg czy tym bardziej Samsunga, ale przygodę z Samsungiem zakończyłem na note2 z kk, więc nie jestem na bieżąco. Jeśli nie zepsują tego, co jest i poprawia przejrzystość opcji konfiguracji, do których nie każdy jednak zagląda, to będzie 5+. Teraz daje 5?

  • Jacek

   zdecydowanie się zgadzam. jest masa opcji ukrytych w często bardzo nieintuicyjnych miejscach…

 • sarm

  Nakładka na P9 super! Ale jest problem z ustawieniem limitu transferu danych, limit można ustawić ale jak zmienić datę rozpoczęcia/zakończenia limitu? Szukam tego jakiś czas i nic, ustawione na 1-go danego miesiąca i du.a.

  • Kewin Karlos

   Nie szukaj – nie znajdziesz. To jeden z baboli. Po ostatniej małej aktualizacji (M7) przestały się pojawiać powiadomienia na ekranie blokady.

 • grzeg8102

  Nie mam nic przeciwko upraszczaniu, choć uważam że EMUI nie jest jakiś specjalnie skomplikowane. Natomiast jeśli wygląd zostanie zmieniony w kierunku brzydoty stock androida to następnym razem na pewno nie kupię już Huawei tylko Xiaomi

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona