Gdzie byłeś, kiedy HTC powoli szło na dno?

Informacje o sukcesywnym pogrążaniu się HTC w finansowym bagnie to już element branżowego folkloru. Nie zaskoczę Was więc wieścią, że firma straciła mnóstwo pieniędzy w ostatnich miesiącach ubiegłego roku.

Tajwańskie HTC jest mistrzem w robieniu dobrej miny do złej gry. Dział mobilny zapadł się już prawie całkowicie, ale wciąż dogorywa, a środki otrzymywane z tytułu honorariów patentowych i sprzedaży zestawów wirtualnej rzeczywistości, przeznaczane na jego funkcjonowanie, nie pozwalają mu w spokoju rozstać się z tym światem. Ponieważ firma opublikowała wyniki finansowe za ostatni fiskalny kwartał 2019 roku, można już poklepywać po plecach HTC, stojące nad swoim grobem.

Wyniki finansowe HTC są okropne

Trzeci kwartał 2019 roku HTC zakończyło przychodem w wysokości 81 mln dolarów. Po zakończeniu kolejnego kwartału okazało się, że firma zdołała przez ten czas wypracować tylko 60 mln dolarów przychodu. Oznacza to, że jest to siódmy z kolei kwartał, w którym firmie nie udało się utrzymać poziomu przychodów z poprzedzającego raport kwartału.

Straty w ujęciu kwartalnym określane są na 77 mln dolarów. Nic dziwnego, że pod koniec roku, kiedy było jasne, że firma nie zarabia na urządzeniach mobilnych, przedsiębiorstwo zdecydowało się na redukcję etatów.

HTC nie angażuje się już w produkcję smartfonów tak jak kiedyś. Spadła liczba prezentowanych urządzeń, a te, które pojawiają się na rynku, nie trzęsą nim w posadach. Model Wildfire R70, którego dostępność ogłoszono jakiś miesiąc temu, to świadectwo bezsilności firmy.

Znacznie lepiej HTC radzi sobie na rynku zestawów wirtualnej rzeczywistości – przynajmniej widać tam jakiś ruch. W lutym firma zaprezentowała całą gamę nowych urządzeń tego typu, wraz z akcesoriami dodatkowymi oraz obietnicą otrzymania kodu na grę Half-Life: Alyx (która ma dziś swoją premierę) dla nabywców zestawu Vive Cosmos Elite.

Tak czy siak – tajwański producent osiągnął długo oczekiwaną stabilizację, która polega na jednostajnym toczeniu się w przepaść. Do bankructwa zapewne jeszcze długa droga, ale wcale nie zdziwiłbym się, gdyby w tym roku okazało się, że HTC jednak nie wypuści na rynek żadnego smartfona z 5G (jak obiecywano), bo firmy po prostu nie będzie na to stać.

Początek kwietnia

Aktualizacja - 2020.04.09
HTC niesione falą zainteresowania Half-Life: Alyx

Na początku kwietnia opublikowano zestawienie finansowe HTC, z którego wynika, że firma odnotowała lekkie ożywienie – nieoficjalnie mówi się, że to właśnie za sprawą zainteresowania Half-Life: Alyx. W Europie zestaw VR Vive sprzedał się niemal do zera i konieczne było dotowarowanie z Tajwanu. Oczywiście nie oznacza to wielkiego powrotu marki na rynek smartfonów – pod tym względem nie zmieniło się praktycznie nic.

źródło: HTC (1), (2), (3), Phone Arena