Rodzina gogli VR HTC Vive Cosmos powiększa się. Będzie taniej, ale też drożej

Większość Czytelników kojarzy firmę HTC głównie dzięki temu, że kiedyś był to jeden z najbardziej liczących się producentów smartfonów na świecie. Dziś rynek wygląda zupełnie inaczej, a HTC znalazło nowe poletko do rozwoju swojej marki – gogle do wirtualnej rzeczywistości. Miło poinformować, że rodzina HTC Vive Cosmos właśnie powiększyła się o dwa kolejne modele. Pojawiły się również gogle do rzeczywistości rozszerzonej.

Reklama

Rzeczywistość rozszerzona a wirtualna

Zanim jednak opis nowych modeli, słowo na temat różnicy między goglami do rzeczywistości rozszerzonej a tymi do wirtualnej. Te pierwsze, dzięki wbudowanym kamerom zewnętrznym, rejestrują obraz z otaczającego świata, nakładając na niego warstwę wirtualną. Typowym przykładem takiego zastosowania może być np. oglądanie panoramy miasta czy zwiedzanie muzeum. Do obiektów, które znajdą się w zasięgu wzroku użytkownika, zostaną doklejone komentarze i inne dodatkowe informacje. Wirtualna rzeczywistość to z kolei obraz wygenerowany w całości przez komputer, bez wykorzystania otoczenia użytkownika. Dla ułatwienia zrozumienia tematu, HTC przygotowało poniższą grafikę:

fot. HTC

HTC Vive Cosmos, Cosmos Play i Cosmos Elite

W ofercie HTC, poza dotychczasowym modelem HTC Vive Cosmos, pojawią się dwa dodatkowe – Cosmos Play oraz Cosmos ElitePlay będzie urządzeniem najtańszym, a Elite najdroższym – Cosmos pozostanie pośrednim. Co istotne, rdzeń we wszystkich przypadkach jest taki sam. Jeżeli dana osoba zdecyduje się nabyć wariant najtańszy – Cosmos Play – w przyszłości będzie mogła po prostu dokupić panel czołowy od modelu wyższego i doposażyć swoje dotychczasowe gogle w nowe funkcje.

Reklama
fot. HTC

Co istotne, już podstawowy model pozwoli zakosztować dobrodziejstwa wirtualnej rzeczywistości. Mimo że wyposażony został w tylko cztery kamery śledzące, doznania z takich produkcji, jak Viveport Video czy Angry Birds VR, nie ucierpią. Ucieszy się za to portfel nabywcy – wersja Play trafi do sklepów w cenie 2499 złotych, czyli sporo niższej niż wyższe modele. Chociażby Cosmos, który od tańszego wariantu różni się dwoma dodatkowymi kamerami, kosztuje już 3699 złotych, zatem aż 1200 złotych więcej.

Dla najbardziej wymagających HTC przygotowało wersję Cosmos Elite. W cenie 4299 złotych oferuje ona dodatkowo wyższy model panelu czołowego, dwie stacje bazowe SteamVR oraz dwa kontrolery Vive.

HTC Cosmos XR

Poza goglami do wirtualnej rzeczywistości, przygotowano również model do rzeczywistości rozszerzonej. Ten wyposażony został w kamery przenoszące obraz z zewnątrz do wewnątrz gogli, na który poszczególne aplikacje będą mogły nakładać grafiki wymyślone przez deweloperów.

Nowości HTC to znak, że technologia VR wciąż się rozwija i nieustannie może nam zaoferować coś nowego, jednak zanim spowszednieje, minie jeszcze sporo czasu. Cóż, nawet 2499 złotych to bardzo duża kwota za takie urządzenie, a to z pewnością przełoży się na wyniki sprzedażowe.

Źródło: HTC