Huawei GPU Turbo

Właściciele Huawei P30 i P30 Pro będą mogli korzystać z dobrodziejstw GPU Turbo 3.0

Nie jest żadnym problemem wpakować do smartfona mocne podzespoły – sztuką jest wykorzystać ich potencjał. Właśnie dlatego Huawei opracował technologię GPU Turbo, którą zaprezentował w czerwcu 2018 roku wraz ze smartfonem Honor Play. Doczekała się ona kolejnej aktualizacji, aczkolwiek GPU Turbo 3.0 początkowo będzie dostępna wyłącznie dla posiadaczy jeszcze pachnących nowością flagowych P30 i P30 Pro.

GPU Turbo i GPU Turbo 2.0

Pierwszym smartfonem na rynku wspieranym przez technologię GPU Turbo był Honor Play. Producent za pomocą aktualizacji udostępnił jednak to rozwiązanie również innym modelom marki Huawei i Honor, m.in. P20, P20 Pro, Mate 9 i Honor 9 Lite.

Jak wynika z przeprowadzonych przez firmę badań, technologia GPU Turbo zwiększa wydajność przetwarzania grafiki o 60%, a jednocześnie zmniejsza zapotrzebowanie na energię SoC (System-on-a-chip) o 30%. Początkowo z jej dobrodziejstw mogło korzystać jednak tylko gier, więc nie we wszystkich tytułach widać było poprawę działania.

Wraz z Androidem 9.0 Pie i nakładką EMUI 9.0 zadebiutowała druga odsłona technologii GPU Turbo – GPU Turbo 2.0. Przynosi ona poprawę płynności gry i zmniejszenie opóźnienia ruchów o średnio 36%, a także obniża temperaturę gorących punktów na ekranie o maksymalnie 3,6°C.

GPU Turbo 3.0

Huawei nie czekał zbyt długo, aby udostępnić kolejne, trzecie już wydanie technologii GPU Turbo. W jego przypadku producent zwraca szczególną uwagę na zmniejszenie zapotrzebowania na energię SoC (System-on-a-chip) o kolejne 10% oraz optymalizacje, które dodatkowo mają usprawnić rozgrywkę.

Technologia GPU Turbo 3.0 jest integralną częścią EMUI 9.1, co oznacza, że na razie będzie dostępna wyłącznie dla posiadaczy flagowych P30 i P30 Pro, które aktualnie są jedynymi smartfonami z tym wydaniem interfejsu. Producent jednak zapowiedział, że zostanie ona udostępniona innym modelom marek Huawei i Honor wraz z aktualizacją do EMUI 9.1.

Huawei przy okazji poinformował też o zwiększeniu liczby gier (z 6 do 25), które mogą korzystać z dobrodziejstw technologii GPU Turbo. Wśród nich znajdują się m.in. Fortnite, Minecraft, Real Racing 3, FIFA, DRAGON BALL LEGENDS i Plants vs. Zombie Heroes.

Źródło: Huawei, GizmoChina