Reklama
Seria Intel Arc
(źródło: Intel)

Intel zapowiada, że karty Arc Alchemist będą pozbawione zabezpieczeń LHR

Latem tego roku Intel oficjalnie zapowiedział, że pracuje nad dedykowanymi kartami graficznymi, które mają konkurować z głównymi producentami GPU, takimi jak AMD czy NVIDIA. Układy Intel Arc Alchemist mają zadebiutować już w przyszłym roku i jak okazuje się, potencjalnie mogą być wykorzystywane przez górników kryptowalut, a to ze względu na brak zabezpieczeń LHR.

Reklama

Zła sytuacja na rynku kart graficznych

Jak wiadomo, obecna sytuacja na rynku kart graficznych jest bardzo zła – mimo spadku zainteresowania kryptowalutami (które bądź co bądź, wciąż jest wysokie) oraz utratom efektywności sieci blockchain (przykładowo Ethereum), kart jak nie było tak nie ma.

Ceny GPU były najwyższe w maju tego roku, jednakowoż ostatnie informacje sugerują nam, że mogą jeszcze bardziej wzrosnąć. Mimo starań producentów (karty dedykowane górnikom) dostępność jest praktycznie znikoma, dodatkowym z problemów jest niedobór różnorakich czipów.

Intel Arc flagowy układ Alchemist
źródło: Intel

Nowy gracz na rynku kart graficznych raczej nie naprawi sytuacji od razu – Intel nie może obiecać wysokiej dostępności, ale jak twierdzi pracownik firmy, Raja Koduri, ani AMD, ani NVIDIA też nie są w stanie. Mimo tego, kolejny producent może zagrać bardzo ważną rolę w procesie poprawy dostępności – im większa konkurencja, tym lepiej.

Karty graficzne Intel Arc Alchemist bez ogranicznika LHR

Aby poprawić sytuacje na rynku kart graficznych NVIDIA zdecydowała się na implementacje ogranicznika Hash Rate (LHR) w układach GeForce RTX 3000 (Ampere), początkowo przy pomocy oprogramowania, jednak to nie wystarczyło, a więc gigant technologiczny wykorzystał sprzętowe rozwiązania.

Intel ARC Alchemist GPU
(źródło: moore’s law is dead)

Jak się okazuje, nadchodzące karty graficzne Intel Arc Alchemist nie będą wyposażane w tego typu ograniczniki – pracownik Intela jasno odpowiada, że zapewnienie kart graczom jest ich priorytetem, bowiem chce, aby układy były dostępne dla wszystkich, z tego względu nie zamierzają sięgać po zabezpieczenia typu LHR.

Czy to dobra wiadomość? Na pewno nie, bowiem może okazać się, że karty Intel Arc Alchemist mogą nadawać się do wydobywania kryptowalut, cechując się wysoką wydajnością oraz niskim poborem mocy.