(źródło: MSI)

Zieloni nie kłamali. Oto karta graficzna specjalnie dla górników kryptowalut – MSI CMP 50HX

NVIDIA ogłosiła modele dedykowane górnikom już na początku tego roku. Według zapowiedzi firmy, niereferencyjne modele niektórych producentów miały trafić w drugim kwartale roku. Jak widać, Zieloni nie kłamali, ponieważ dzisiaj MSI po cichu zaprezentowało MSI CMP 50HX, ujawniając dokładną specyfikację karty.

Reklama

Czy MSI CMP 50HX to tak naprawdę okrojony RTX 2080 Ti?

Po prezentacji CMP 50HX w internecie pojawiły się pewne teorie, które sugerowały, że CMP 50HX zaoferuje tą samą lub zbliżoną do RTX 2080 Ti specyfikację, głównie ze względu na to, że obie karty miały cechować się podobną wydajnością hash rate w wydobywaniu Ethereum.

Co ciekawe obie karty – MSI CMP 50HX jak i GeForce RTX 2080 Ti wykorzystują rdzeń TU102, z jedną znaczącą różnicą. TU102 zaimplementowany w CMP 50HX ma na pokładzie 3584 rdzeni CUDA, czyli o 768 jednostek mniej niż w przypadku RTX 2080 Ti, który miał do dyspozycji 4352 rdzeni CUDA. Niższa liczba rdzeni wpływa na gorszą wydajność w operacjach zmiennoprzecinkowych FP32, która wynosi 11 TFLOPów.

(źródło: MSI)

Ponadto nowa karta graficzna dedykowana górnikom cechuje się mniejszą ilością pamięci wideo, w stosunku do flagowego układu z rodziny Turing. MSI CMP 50HX został wyposażony w 10 GB pamięci VRAM GDDR6, opartej na 320-bitowej szynie. MSI wprowadzając kartę graficzną dedykowaną kopaczom, ograniczyło także przepustowość magistrali PCIe, implementując starszy standard PCIe 1.0 x4, zamiast PCIe 3.0 x16, który był na pokładzie GeForce RTX 2080. Karta pomimo niskiej przepustowości linii PCIe na poziomie 250 MB/s oferuje wydajność 45 MH/s w wydobywaniu Ethereum.

Mniejsza liczba rdzeni CUDA zaowocowała niższą wartością TDP, która teraz wynosi 225 W. Podobnie jak RTX 2080 Ti z 250 W, karta będzie potrzebowała dwóch 8 pinowych złączy dodatkowego zasilania. Jeżeli chodzi o sam wygląd i rozwiązanie systemu chłodzenia, to MSI zbytnio się nie postarało. Radiator wraz z wentylatorem turbinowym jest praktycznie tą samą konstrukcją chłodzenia, z którą mieliśmy do czynienia w przypadku MSI GeForce RTX 2080 Aero. Karty graficzne dedykowane kryptokoparkom nie wymagają złącz wideo, a więc MSI nie zaimplementowało żadnych portów.