(fot. Tabletowo.pl)

Wyszukiwarka Google z ciemnym motywem. Testy na desktopie już trwają

Google od dłuższego czasu wprowadza ciemny motyw w swoim oprogramowaniu. Niestety, proces przebiega dość topornie, czego dobrym przykładem jest wyszukiwarka na desktopie.

Reklama

Najwidoczniej przejście na ciemną stronę mocy wymaga czasu

Wielokrotnie już powtarzałem, że jestem fanem ciemnych motywów, których wdrażanie ostatnio stało się jednym z głównych trendów. W końcu, korzystając z komputera lub smartfona nocą, nie muszę męczyć się z przesadnie białym tłem.

Na opcjonalną, ciemną kolorystykę zdecydowało się już wielu dużych graczy – Apple, Google czy Microsoft. Na ciemną stronę mocy możemy przejść zarówno w ich systemach operacyjnych, aplikacjach, jak i wielu popularnych usługach dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej.

Wyszukiwarka Google - ciemny motyw.
(fot. The Verge)

Całkiem sprawnie wprowadzić ciemny motyw udało się Apple – wystarczy spojrzeć na iOS 13 czy macOS Mojave i nowsze wydania tych systemów operacyjnych. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku firmy z Mountain View. Owszem, z bardziej mrocznej kolorystyki możemy już korzystać w wielu aplikacjach, ale nadal sporo oprogramowania i usług oferuje wyłącznie białe tło.

Dobrym przykładem ospałości Google jest ich najpopularniejsze narzędzie, któremu firma zawdzięcza obecną pozycję. Chodzi o wyszukiwarkę na desktopie. Wciąż nie doczekała się ona ciemnego motywu i nadal straszy białym tłem. Na szczęście, powoli zaczyna się to zmieniać.

Wyszukiwarka Google w ciemnych barwach

Wybrani użytkownicy zauważyli, że mogą w wyszukiwarce dostępnej z poziomu desktopowej przeglądarki internetowej uruchomić tryb ciemny. Całość utrzymana jest w stylistyce znanej już z innego oprogramowania Google. Nie mamy do czynienia z po prostu czarnym tłem, tak jak w iOS, ale ciemnoszarym kolorem.

Niestety, obecnie testy są mocno ograniczone i chyba panuje pełna losowość we włączaniu tej funkcji. Nie mogę jej uruchomić na dwóch różnych kontach w dwóch różnych przeglądarkach – Safari i Chrome. Co ciekawe, wczoraj mogłem przejść na ciemną stronę mocy w Microsoft Edge uruchomionym po raz pierwszy na innym komputerze. Nie byłem zalogowany na żadne konto. Próbowałem to zrobić dziś, ale odpowiednia opcja nagle została usunięta.

Wyszukiwarka Google - ciemny motyw
(fot. The Verge)

Jeśli mamy szczęście i trafimy do nielicznego grona wybrańców, to ciemny motyw powinien zostać zaproponowany automatycznie, tuż po przejściu do wyszukiwarki. Ewentualnie opcji aktywacji trybu ciemnego można poszukać w sekcji „Ustawienia wyszukiwania”. Pojawi się tam opcja „Wygląd” z trzema trybami – ciemny motyw, jasny motyw i motyw dostosowany do ustawień systemu.

Nie wiadomo, kiedy funkcja zostanie wprowadzona u wszystkich użytkowników, ale raczej nie będziemy musieli długo czekać. Warto dodać, że Google już w poprzednim miesiącu prowadziło podobne testy, ale także tylko dla wybranych osób.