Ile czasu dzieci spędzają w internecie? Jak dużo zmieniła pandemia? Google odpowiada

To raczej logiczne, że z powodu uruchomienia zajęć zdalnych, dzieci w wieku szkolnym spędzają teraz przed ekranami znacznie więcej czasu niż wcześniej. Google udało się zorientować, jak bardzo zmieniły się zwyczaje nieletnich związane z przebywaniem w sieci.

Więcej czasu w sieci, więcej zagrożeń

Im więcej korzystamy z internetu, tym częściej narażamy się na niebezpieczeństwa związane z siecią. Ma to szczególne znaczenie dla dzieci, które mogą być szczególnie podatne na złe wpływy, a których rodzice starają się chronić. Ponieważ przez ostatnie miesiące większość zajęć szkolnych odbywała się w trybie zdalnym, młodzież praktycznie każdego dnia spędzała przy monitorach długie godziny. Czy była to spora różnica w porównaniu z innymi latami?

Jak podaje Google, powołujące się na dane międzynarodowe badania Ipsos, w porównaniu z 2018 r. średnio o 1-1,5 godziny dziennie wydłużył się czas przebywania online, a zdecydowana większość dzieci (89%) korzysta z internetu przynajmniej raz dziennie, średnio ok. 3-4 godzin. Co oczywiste, wskaźnik czasu spędzanego w sieci jest wyższy, im starsze jest dziecko. Na przykład młodzież w wieku 12-15 lat spędza w sieci więcej czasu niż młodsze dzieci – niemal 1/3 ich codziennej aktywności ma miejsce online.

Rodzice pomagają czuć się dzieciom bezpiecznie

Rodzice stali się bardziej wrażliwi na potrzebę zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas użytkowania urządzeń podłączanych do internetu. Nie tylko sprawdzają programy i aplikacje, z których korzysta dziecko (66%), przeglądają strony internetowe, które odwiedza (50%), sprawdzają historię przeglądania dziecka (48%), ale także sami sugerują dzieciom, z jakich aplikacji i stron internetowych warto korzystać (45%).

Coraz więcej rodziców jest też zdania, że kontrola korzystania z internetu przez dzieci nie powinna odbywać się bez wiedzy samych dzieciaków. W ten sposób budują oni wzajemne zaufanie i szacunek. Ponad 70 % rodziców stwierdza też, że ufa swoim dzieciom, jeśli chodzi o wykorzystanie umiejętności bezpiecznego użytkowania sieci.

Badanie wykonano w styczniu 2021 roku na podstawie wywiadów online z rodzicami i nauczycielami dzieci w wieku 7-15 lat w 2020 roku. Razem z podobnym badaniem w roku 2018 (do którego porównuje się dane), wzięło w nich udział ponad 850 rodziców i 300 nauczycieli.

Google prowadzi od 2018 roku program Asy Internetu, w którym pomaga dzieciom w świadomym użytkowaniu internetu oraz identyfikacji i omijania zagrożeń, która mogą się z tym wiązać.