(fot. pixabay.com)

Google usunął sześć popularnych chińskich aplikacji na Androida. Były niezgodne z regulaminem

Mimo wielu działań podjętych przez Google, jak wprowadzenie Google Play Protect, oficjalny sklep z aplikacjami na Androida wciąż ma problemy ze szkodliwym oprogramowaniem. Firma właśnie musiała usunąć popularne chińskie aplikacje, w których znalazły się funkcje niezgodne z regulaminem. Niestety, zanim aplikacje zniknęły z Google Play, zostały pobrane przez miliony osób.

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że Google musiał usunąć część aplikacji skierowanych dla dzieci. Ponadto, w ciągu kilku ostatnich tygodni w sklepie odkryte zostały fałszywe aplikacje obiecujące aktualizację do nowego Androida, a fani gier symulacyjnych mogli paść ofiarą złośliwego oprogramowania. Użytkownicy Androida, mimo chociażby wspomnianego Google Play Protect, muszą więc pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas pobierania aplikacji, zwłaszcza jeśli sięgają po oprogramowanie mniej znanych producentów.

Niektóre aplikacje zostały pobrane przez miliony użytkowników

W wyniku dochodzenia przeprowadzonego przez BuzzFeed News z Google Play zniknęło sześć aplikacji, które były dziełem chińskiej firmy DU Group. Były one wykorzystywane do zbierania informacji, które następnie były wysyłane na serwery producenta. Oczywiście, jak z pewnością już się domyśliliście, aplikacje komunikowały się z serwerami bez wyraźnego informowania o tym użytkownika.

Jak wskazuje serwis BuzzFeed News, sześć aplikacji należących do DU Group, które łącznie osiągnęły ponad 90 mln pobrań z Google Play, zawierały również kod, który służył do generowania zysków. Miały one udawać, że użytkownik klika w reklamy.

(fot. BuzzFeed News)

Aplikacje DU Group wpadły przez żądanie zbyt dużych uprawnień, jak na oferowaną funkcjonalność. Wówczas przez BuzzFeed News zostały oznaczone jako potencjalnie niebezpieczne i następnie przekazane do sprawdzenia specjalistom ds. bezpieczeństwa z Check Point i Method Media Intelligence.

Najpopularniejsza aplikacja DU Group, czyli Selfie Camera, została pobrana aż 50 mln razy. Pozostałe apki, które głównie oferowały funkcje optymalizacji smartfona, również mogą pochwalić się świetnymi wynikami. Total Cleaner osiągnął 10 mln pobrań, Smart Cooler także 10 mln, podobnie jak RAM Master i Omni Cleaner. Z kolei AIO Flashlight przekroczył 1 mln pobrań.

Niestety, problem nie ogranicza się wyłącznie do wskazanych aplikacji DU Group. Wśród innych aplikacji zidentyfikowanych przez BuzzFeed News, które żądają zbyt wielu uprawnień, znalazł się popularny pilot służący do zdalnego sterowania telewizorem. Może on bowiem wykorzystywać mikrofon do nagrywania dźwięku, gdy użytkownik ogląda telewizję. Z kolei inna chińska aplikacja, tym razem skierowana dla dzieci, ma wysyłać dane na serwery zlokalizowane w Chinach.

Polecamy również:

Gra o Tron często wykorzystywana do rozpowszechniania malware. Zagrożeni są jednak tylko piraci

źródło: BuzzFeed News