Gra o Tron często wykorzystywana do rozpowszechniania malware. Zagrożeni są jednak tylko piraci

Już w połowie kwietnia zostanie wyemitowany 8. sezon niezwykle popularnego serialu Gra o Tron. Na ostatni sezon czekają zarówno fani, jak i piraci, którzy ponownie będą mogli szczycić się milionami nielegalnych pobrań odcinków. Wysokie wyniki mogą wykręcić także osoby, które planują wykorzystać pirackie materiały do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania.

Gra o Tron ma już na koncie kilka tytułów najczęściej piraconego serialu. Podczas szczytu popularności wystarczyło wejść na większy serwis z pirackimi materiałami, aby zobaczyć, że pierwsze pozycje zajmowane są właśnie przez produkcję HBO. Prawdopodobnie już niebawem, gdy w internecie pojawią się pierwsze odcinki 8. sezonu, Gra o Tron ponownie trafi w nielegalnym wydaniu na miliony komputerów.

Niewykluczone, że to właśnie ostatni sezon stanie się tym najczęściej ściąganym z pirackich serwisów. W końcu miliony osób chcą zobaczyć, jak zakończy się zawiła historia, a także ile głównych postaci w ogóle przeżyje do ostatniego odcinka. Co ciekawe, wysokie zainteresowanie pirackimi materiałami może przełożyć się na wzrost problemów wywołanych przez malware.

Piracka kopia Gry o Tron może zawierać malware

Okazuje się, że Gra o Tron była w zeszłym roku najpopularniejszym serialem telewizyjnym wykorzystywanym jako nośnik złośliwego oprogramowania. Niepokojących dla piratów wyników dostarczyła firma Kaspersky. Według nich, w testowanej próbce 17% ataków było powiązanych z Grą o Tron. To naprawdę spore „osiągnięcie”, ponieważ w 2018 roku nie pojawiły się żadne nowe odcinki. Ponadto badacze informują, że całkowita liczba szkodliwych plików związanych z serialem HBO wyniosła aż 9986.

TOP 10 seriali telewizyjnych wykorzystywanych do ataków (fot. Kaspersky)

Nie tylko nielegalne kopie Gry o Tron mogą być zarażone. Pirackie programy telewizyjne i seriale są bowiem dość często wykorzystywane podczas rozpowszechniania złośliwych plików. Według badań przeprowadzonych przez specjalistów z firmy Kaspersky, w ubiegłym roku ofiarą takiego ataku padło ponad 126 tys. osób. Łączna liczba wszystkich zarejestrowanych ataków wyniosła natomiast ponad 451 tys.

Na liście seriali najczęściej wykorzystywanych do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania znalazły się jeszcze m.in. produkcje: The Walking Dead, Arrow, Suits, Vikings czy The Big Bang Theory. Pełna lista seriali, a także inne bardziej szczegółowe dane, dostępne są w udostępnionym raporcie, do którego link znajdziecie w źródle.

źródło: Kaspersky