smartfon Huawei Mate 30 Pro
Huawei Mate 30 Pro (źródło: Huawei)

Google tęskni za Huawei i składa wniosek o udzielenie licencji na współpracę

Zakaz współpracy amerykańskich przedsiębiorstw z Huawei to wielowarstwowy problem. Nie tylko wiąże ręce chińskiej firmie, zmuszając do pompowania środków w rozwiązania zastępujące smartfonowe usługi Google, ale także komplikuje nakreślanie planów co do rozwoju w branży. Jest to niewygodne także dla wyszukiwarkowego giganta, dlatego prosi on rząd USA o zezwolenie na współpracę z chińską firmą.

Huawei, póki może, nadal wspiera te smartfony, które zostały zaprezentowane jeszcze przed wprowadzeniem ograniczeń współpracy z amerykańskimi firmami. Jednak brak możliwości oficjalnej instalacji Google Mobile Services na nowych urządzeniach jest poważnym brakiem i wymusza na chińskim producencie korzystanie z Huawei Mobile ServicesCo prawda w wielu wypadkach w zupełności to wystarcza, ale europejskiemu klientowi skutecznie uniemożliwia korzystanie z Google Pay czy logowanie się do aplikacji bankowych.

Google nadal chce współpracować z Huawei

Wiceprezes Androida i sklepu Google Play, Seemer Samat, przekazał w ostatnim wywiadzie dla DPA, że Google zwróciło się do rządu USA z prośbą o wznowienie kontaktów biznesowych z Huawei. Niestety reprezentant firmy nie ujawnił, kiedy spodziewa się otrzymać decyzję w tej sprawie, więc na razie wisi ona w powietrzu.

Stany Zjednoczone poczyniły już kilka ustępstw względem amerykańskich firm, które chciałyby kontynuować współpracę z Huawei. Na przykład Microsoft otrzymał już zielone światło, aby wznowić relacje biznesowe. Ostatnia tego typu zgoda oznaczała, że chińska marka może instalować system Windows i korzystać z innych usług Microsoftu na swoich laptopach. Google liczy więc na podobny wynik starań – smartfony Huawei tylko czekają, aż licencja na używanie GMS do nich wróci, choć firma oficjalnie się do tego nie pali.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych zdecydował się na przedłużenie licencji dla chińskiego giganta, ale tylko na ograniczonych warunkach. Obowiązywać będzie do 1 kwietnia 2020 roku, czyli jeszcze niewiele ponad miesiąc. Później Huawei prawdopodobnie ponownie dostanie czasowe pozwolenie na jakiś wąski zakres kontaktów biznesowych, i tak w kółko.

Ostatnio gigant z Mountain View odradził instalację aplikacji Google na smartfonach Huawei pozbawionych certyfikacji, przypominając, że nie będą one działać tak dobrze, jak na urządzeniach certyfikowanych, nie mówiąc już o zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem danych.

Google przestrzega przed instalowaniem własnych aplikacji na smartfonach bez certyfikacji (np. Huawei z HMS)

źródło: DPA, Finanzen przez Android Authority