Sklep Google Play Store
(fot. Tabletowo.pl)

Nadchodzi koniec formatu APK w Sklepie Google Play. Co to oznacza dla użytkowników?

Każdy, kto zna androidową specyfikę, na pewno natknął się na format plików „APK”. Google właśnie ogłosiło sporą zmianę, która może mieć niebagatelny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Od sierpnia gigant z Mountain View będzie wymagał stosowania innego formatu plików instalacyjnych w Sklepie Google Play. Co to oznacza dla zwykłych użytkowników? Wpływ tej zmiany może być większy niż się pierwotnie wydaje.

Zmiany w Google Play

Ostatnio Google poświęca coraz więcej czasu zmianom w swoich aplikacjach. Na celowniku znalazł się także sklep z aplikacjami Play. W tym przypadku większość usprawnień ma być zorientowana przede wszystkim na komfort korzystania przez użytkowników. Gigant z Mountatin View poświęcił temu spory segment w trakcie ostatniej konferencji Google I/O, gdzie mieliśmy okazję poznać m.in. nową wersję Androida.

Ujednolicenie ikon aplikacji, mniej krzykliwe tytuły czy też specjalna sekcja w sklepie dla ludzi ceniących sobie prywatność to tylko część z wprowadzanych przez Google zmian. Ostatnimi czasy dużo mówiło się także o funkcjach, które pozwolą zaoszczędzić trochę danych. Ma to być możliwe za sprawą specjalnych algorytmów, które w pierwszej kolejności pobiorą te najbardziej niezbędne funkcje danej aplikacji, a następnie w razie potrzeby ściągną z sieci kolejne.

APK mówimy „papa”

Format „APK”, czyli mówiąc bardziej szczegółowo Android Package Kit, przez lata pełnił formę podstawowego nośnika danych dla gier i aplikacji. Z racji, że rozszerzenie to jest już dość wiekowe i ma sporo ograniczeń, Google zdecydowało, że od sierpnia 2021 roku zrezygnuje z jego wykorzystywania. Co ważne, na ten moment zmiany te dotyczą tylko i wyłącznie Sklepu Google Play.

Google Play pożegna się z formatem APK
Już niedługo format APK zacznie odchodzić w niepamięć (fot. Google)

Oznacza to, że potencjalnie mogą powstać problemy z dostosowaniem aplikacji w innych, alternatywnych źródłach aplikacji, jak np. Aptoid czy nawet AppGallery. Przed podobnym problemem może stanąć także Microsoft z nowym Windowsem 11, który ma pozwolić na instalowanie Androidowych aplikacji przez sklep Amazon, w oparciu o format APK.

Pliki za sprawą nowego formatu AAB (Android App Bundles) mają przede wszystkim zajmować dużo mniej miejsca, gdyż ich maksymalna wielkość ograniczona jest do 150 MB. Deweloperzy nie powinni mieć jednak problemów z upakowaniem plików, gdyż dzięki innej strukturze rozszerzenia, dotychczasowe pakiety instalacyjne powinny znacząco zmaleć.

Warto zaznaczyć, że na ten moment przejście na nowy format będzie dotyczyć tylko nowych aplikacji, które dopiero pojawią się w sklepie. Niemniej jednak deweloperom pozostało bardzo mało czasu na przystosowanie swoich programów do standardów, które niedługo zaczną obowiązywać w Sklepie Google Play.