(fot. Google)

Google ogłasza AR w wyszukiwarce, tłumaczenia w Lens, szybszego Asystenta i nowości w Duplex

Podczas dzisiejszej konferencji Google I/O zostały zaprezentowane nowości, które trafią do wyszukiwarki Google i aplikacji Google Lens. Firma stawia na rozszerzoną rzeczywistość, a także – co wydaje się być znacznie bardziej przydatne – na tłumaczenia. Nowości doczekał się jeszcze Asystent Google, a także Google Duplex.

Rozszerzona rzeczywistość w wyszukiwarce

Wpisując hasło w wyszukiwarkę Google otrzymujemy tysiące wyników prowadzących do stron internetowych, zestaw zdjęć czy materiałów wideo. Niebawem do grona dostępnych treści dołączą materiały w rozszerzonej rzeczywistości.

Przykładowo po wyszukaniu informacji o rekinie, pojawi się możliwość umieszczenia wirtualnego modelu rekina w „przestrzeni użytkownika”. Będzie go można obejrzeć z każdej strony, a także zobaczyć jak faktycznie jest duży.

Google rozpoczął już współpracę m.in. z firmami: NASA, New Balance, Samsung, Target, Visible Body, Volvo czy Wayfair, aby w wyszukiwarce umieścić więcej elementów, które będzie można obejrzeć w 3D i rozszerzonej rzeczywistości.

Google Lens sprawdzi się w restauracji i pozwoli tłumaczyć tekst

Aplikacja Google Lens podczas wizyty w restauracji, po skierowaniu obiektywu smartfona na menu, automatycznie podkreśli najpopularniejsze dania. Ponadto, po wybraniu konkretnej pozycji, zostaną wyświetlone zdjęcia dania, a także opinie innych użytkowników – oba elementy zostaną zaciągnięte z danych Map Google.

Kolejną nowością w Google Lens jest funkcja szybkiego tłumaczenia tekstu. Wystarczy, że użytkownik w obiektywie smartfonu umieści tekst w obcym języku, a oprogramowanie automatycznie wykryje język i nałoży tłumaczenie. Co więcej, aplikacja przeczyta tekst na głos.

Google Lens ma dotrzeć także do użytkowników uboższych krajów. W związku z tym, aplikacja zostanie wprowadzona na urządzenia Android Go. To właśnie tutaj może przydać się funkcja czytania tekstu – w krajach trzeciego świata jest duży problem z edukacją.

Asystent Google odczuwalnie przyśpieszy

Google pochwalił się znacznym zwiększeniem sprawności działania Asystenta Google. Dzięki opracowaniu nowych modeli rozpoznawania mowy i rozumienia języka, kod został zmniejszony ze 100 GB do mniej niż 0,5 GB. Naprawdę robi wrażenie!

Dzięki wdrożonym nowościom, sztuczna inteligencja zasilająca Asystenta może działać lokalnie na smartfonie. To naprawdę ważna zmiana, która pozytywnie przełoży się na szybkość uzyskiwania odpowiedzi i realizowania wyznaczonych zadań. Google podaje, że nowa generacja Asystenta zapewni prawie zerowe opóźnienia podczas przetwarzania głosu na tekst.

Asystent nowej generacji pojawi się na smartfonach Pixel jeszcze w tym roku. Pozostali muszą uzbroić się w cierpliwość.

Duplex zostanie wprowadzony do internetu

Duplex to technologia, która na poprzednim Google I/O zrobiła naprawdę duże wrażenie, gdy została użyta do zarezerwowania stolika w restauracji. Z kolei podczas tegorocznej konferencji ogłoszono usprawnienia, które zostaną wkrótce wprowadzone.

Google Duplex ma teraz okazać się przydatny podczas przeglądania internetu i wykonywania zadań online. Asystent Google, zasilany rozwiązaniami Duplex, pozwoli chociażby zarezerwować samochód na następną podróż. Wykorzystane wówczas mogą zostać szczegóły podróży zapisane w Gmailu i informacje o płatności trzymane w przeglądarce Chrome.

Ulepszony Duplex zostanie wydany jeszcze w tym roku. Niestety, z funkcji rezerwacji samochodów czy biletów do kina skorzystają wyłącznie użytkownicy w USA i Wielkiej Brytanii.

źródło: Google