Przeglądarka Google Chrome (źródło: Pixabay)
Przeglądarka Google Chrome (źródło: Pixabay)

Chrome zyska nowe funkcje: ulepszony Obiektyw Google trafi na komputery

Google wprowadza zmiany do przeglądarki Chrome na komputerach. Użytkownicy w przyszłości będą mogli skorzystać z Circle to Search – ulepszonej funkcji Obiektywu, znanej już z najnowszych smartfonów Samsung Galaxy i Google Pixel. Jakie jeszcze nadchodzące nowości zauważono?

Wyszukiwanie wizualne w Chrome

Circle to Search to funkcja będąca ulepszeniem popularnego Obiektywu Google (znanego również jako Google Lens). Opcja ta pozwala użytkownikom na wyszukiwanie informacji w sposób wizualny. Wystarczy zaznaczyć intrygujący obiekt na zdjęciu, aby na ekranie smartfona wyświetliły się szczegóły na ich temat. Ta ciekawa funkcja póki co dotarła do posiadaczy wybranych telefonów z serii Google Pixel 8 oraz Samsung Galaxy S24.

Okazuje się jednak, że Circle to Search prawdopodobnie stanie się również wygodną opcją dla użytkowników przeglądarki internetowej Google Chrome obsługiwanej na komputerach. Na ten moment opcja wyszukiwania za pomocą Obiektywu wymaga dużej liczby kliknięć. W przyszłości jednak interfejs Circle to Search ma być nieco bardziej intuicyjny – obok paska adresu witryny pojawi się nowy symbol funkcji Obiektywu. Po kliknięciu w ikonę tło rozmyje się, a użytkownik będzie mógł swobodnie zakreślić interesujący go fragment.

Weryfikacja wydajności przeglądarki

Poza ulepszeniem wyszukiwania wizualnego w przeglądarce Chrome testowane są także nowe funkcje wspomagające określenie jej wydajności. Każdy z nas doświadczył sytuacji, w której przeglądarka przytłoczona liczbą kart przestała odpowiadać. Technologiczny gigant pracuje nad tym, aby takie sytuacje zdarzały się rzadziej.

Najnowsze narzędzie ma pojawić się po przejściu przez menu, do sekcji Więcej narzędzi, a następnie do karty Wydajność. Już teraz możemy skorzystać z funkcji dotyczących Oszczędzania pamięci, Oszczędzania energii czy też Wstępnego wczytywania stron. Do grupy tych opcji ma w przyszłości dołączyć jeszcze Stan przeglądarki.

Jak wynika z informacji, znajdziemy tam informacje na temat ogólnej wydajności, a także sugestie i zalecenia dla użytkownika, które mogłyby pomóc w ulepszeniu wykorzystania pamięci.

Zauważono, że okno określające Stan przeglądarki jest nawiązaniem do opcji znanej z Edge – przeglądarki Microsoftu – ukrytej pod symbolem serca. Ikona została ulokowana na pasku narzędzi. Po jej kliknięciu zyskujemy informacje na temat zalecanych działań, które mogłyby zwiększyć wydajność, a także bezpieczeństwa (m.in. można tam zapoznać się z liczbą przeskanowanych witryn czy pobranych plików).

Gemini AI lepiej zintegrowane z przeglądarką

Google angażuje się też w rozszerzenie funkcji opartych o sztuczną inteligencję. Jednym z podstawowych narzędzi jest oczywiście Gemini, czyli chatbot AI. Teraz w przeglądarce Chrome można uruchomić go jeszcze szybciej za pomocą skrótu @Gemini, wpisanego do paska adresu.

Sztuczna inteligencja w przeglądarce Chrome (źródło: Google)
Chrome z funkcjami AI (źródło: Google)

Przypomnijmy, że Google ma mnóstwo pomysłów na zastosowanie AI w codziennym korzystaniu z przeglądarki. Wśród nich znalazło się m.in. automatyczne organizowanie otwartych kart w grupy czy dostosowywanie wyglądu Chrome, w tym generowanie tła. Zaprezentowane opcje objęła też funkcja Pomocy w pisaniu. Eksperyment ten miałby wspomagać użytkownika w szybkiemu stworzeniu recenzji restauracji czy odpowiedzi na otrzymane zaproszenie. Te trzy ciekawe opcje zostały już uruchomione w wybranych krajach.

Wpis zawiera linki afiliacyjne. Korzystając z nich wspieracie naszą działalność. Dziękujemy!