google chrome
(źródło: Pexels)

Użytkownicy tabletów z Androidem powinni docenić szykowaną zmianę w Google Chrome

Google pracuje nad zmianami, które zbliżą korzystanie z przeglądarki Chrome na tabletach z Androidem do doświadczenia znanego z komputerów. Nowa funkcja skierowana będzie do użytkowników posiadających urządzenia z odpowiednio dużym wyświetlaczem.

Reklama

Strony internetowe dostosowane do większych ekranów w tabletach

Jak informuje serwis XDA Developers, powołując się na zmiany odkryte w Chromium Gerrit, przeglądarka Chrome automatycznie zacznie otwierać strony w widoku przeznaczonym na komputery. Nie będzie już więc konieczności ręcznego zaznaczania opcji „Witryna na komputery”.

Funkcja nie zostanie włączona na każdym tablecie działającym pod kontrolą Androida. Zatwierdzenia kodu na Chromium Gerrit sugerują, że Google Chrome automatycznie zażąda strony internetowej przeznaczonej na komputery, gdy wykryje wystarczająco duży wyświetlacz. Obecnie nie wiadomo jednak, przy jakiej wielkości ekranu nowość będzie włączona.

Samsung Galaxy Tab S7+ touchpad, klawiatura i piórko, Dex Google Chrome Tabletowo
Samsung Galaxy Tab S7+ z pewnością pozwoli korzystać z nowej funkcji Google Chrome (fot. Andrzej Libiszewski)

Warto dodać, że podobne rozwiązanie pojawiło się już na tabletach Apple. W przypadku iPadów z systemem iPadOS strony internetowej domyślnie wyświetlane są w identycznej wersji, jak chociażby na MacBookach. Dzięki temu przeglądarka Safari lepiej wykorzystuje przestrzeń oferowaną przez większe wyświetlacze montowane w iPadach.

Obecnie funkcja pozostaje na wczesnym etapie prac

Niewykluczone, że na udostępnienie opisanej opcji trzeba będzie trochę poczekać. Aktualnie mamy do czynienia tylko ze zmianami wprowadzonymi na platformie Chromium Gerrit.

Funkcja nie jest nawet dostępna we wczesnej wersji Chrome z kanału rozwojowego Canary. Możliwe, że dopiero gdy zostanie ona zaimplementowana w przeglądarce, to poznamy więcej szczegółów, w tym także wymaganą wielkość ekranu.

Nie wiadomo, kiedy użytkownicy przeglądarki Google Chrome otrzymają dostęp do automatycznego otwierania stron internetowych w widoku przeznaczonym na komputery. Najpewniej funkcja początkowo trafi do wersji Canary, następnie testy zostaną rozszerzone do wersji beta i dopiero po ich pomyślnym zakończeniu, odpowiednia aktualizacja zostanie udostępniona wszystkim właścicielom tabletów z Androidem.

Jak już wcześniej wspomniałem, opracowywane rozwiązanie powinno pozytywnie wpłynąć na przeglądanie stron internetowych na tabletach. Dotyczy to szczególnie urządzeń wyposażonych w zewnętrzną klawiaturę i możliwość poruszania kursorem, bez sięgania do dotykowego ekranu, bowiem to właśnie z takich tabletów korzystamy prawie identycznie, jak z laptopów.