chrome ios
(fot. Tabletowo.pl)

Google Chrome na iOS pozwoli ukryć karty incognito za pomocą Face ID

Właściciele iPhone’ów i iPadów, którzy korzystają z przeglądarki Google Chrome, niebawem powinni otrzymać funkcję pozwalającą na zabezpieczenie stron internetowych otwartych w trybie incognito. W tym celu, aplikacja wykorzysta biometryczne zabezpieczenia wbudowane w iUrządzenie.

Reklama

Nie zamykasz kart incognito? Wkrótce nie będzie to problemem

Jeśli nie chcemy pozostawić łatwo dostępnych śladów po odwiedzonych stronach internetowych, to zazwyczaj korzystamy z trybu incognito. Wbudowany jest on w każdą popularną przeglądarkę internetową i pozwala w pewnym stopniu ukryć naszą aktywność w sieci.

Co jednak, gdy po odwiedzeniu witryny w trybie prywatnym zapomnimy zamknąć otwartą kartę? Jeśli dzielimy smartfon lub komputer z inną osobą, to istnieje spore ryzyko, że pozna ona nasze „tajemnice”. Niebawem przed zbyt ciekawskimi osobami będzie jednak zabezpieczenie.

W testowej wersji Google Chrome na iOS i iPadOS wprowadzono możliwość zablokowania dostępu do kart incognito. Odbywa się to za pomocą biometrycznych zabezpieczeń – czytnika linii papilarnych Touch ID lub systemu rozpoznawania twarzy Face ID.

Google Chrome ukryje karty przed innymi osobami

Zasada działania mechanizmu jest naprawdę prosta i co ważne, także skuteczna. W oknie podglądu otwartych stron internetowych w trybie incognito karty będą zamazane. Zostaną odsłonięte dopiero, gdy właściciel iPhone’a lub iPada potwierdzi swoją tożsamość za pomocą Touch ID lub Face ID.

Google Chrome – zabezpieczenie za pomocą Face ID.
(fot. 9to5Google)

Dzięki nowej funkcji, bez obaw będziemy mogli udostępnić nasze urządzenie innej osobie, aby skorzystała z przeglądarki. Nawet jeśli przypadkowo lub celowo przejdzie do kart incognito, to nie będzie mogła zobaczyć, co ostatnio przeglądaliśmy w internecie.

Jak już wcześniej wspomniałem, funkcja obecnie rozwijana jest w kanale testowym. Co więcej, nie została ona udostępniona wszystkim użytkownikom. Prawdopodobnie jej aktywacja odbywa się po stronie serwera, więc nie wystarczy po prostu zainstalować Google Chrome beta, aby móc sprawdzić działanie opracowywanego rozwiązania.

Kiedy możemy spodziewać się funkcji w stabilnym wydaniu? Jeśli Google rozwiąże problem z aktualizacjami swoich aplikacji w App Store, to najpewniej już w przyszłym miesiącu. Warto dodać, że nie jest to pierwsza implementacja biometrycznych zabezpieczeń w aplikacjach Google na iOS. Wcześniej dodatkowe zabezpieczenie otrzymał chociażby Dysk Google.