(fot. Tabletowo.pl)

Google Chrome na Androida otrzyma nowe menu udostępniania

Google pracuje nad nowym menu udostępniania, które będzie dostępne dla użytkowników Chrome’a na Androidzie. Zapewni ono funkcję generowania i skanowania kodów QR, a także możliwość wykonywania zrzutów ekranu.

Więcej opcji w menu udostępniania

Mimo iż Chrome zdominował rynek przeglądarek, zarówno na desktopach, jak i na smartfonach, to Google nie zamierza odpuszczać, czekając na ruch konkurencji. Aplikacja ciągle otrzymuje nowe funkcje i często też słyszymy o rozwiązaniach, które są testowane i mają wkrótce zadebiutować w finalnej wersji. Dopiero co pisaliśmy o opcji sugerującej zamknięcie starych kart, a już odkryto kolejną nowość.

W testowanym wydaniu Chrome’a z kanału Canary można aktywować przebudowane menu udostępniania. W tym celu wystarczy włączyć dwie flagi – chrome://flags/#chrome-sharing-hub i chrome://flags/#chrome-share-screenshot. Następnie musimy tylko ponownie uruchomić przeglądarkę.

(fot. Android Police)

Nowe menu dostępne jest tylko w Chrome i wyświetla się zamiast standardowego okna z opcjami udostępniania. Składa się ono z dwóch sekcji – górnej zawierającej działania stworzone z myślą o przeglądarce i dolnej z listą aplikacji, a także przyciskiem „Więcej”. Wybranie tego przycisku pozwala na przejście do domyślnego menu udostępniania w Androidzie.

Kody QR i narzędzie do zrzutów ekranu

W testowej wersji górna sekcja składa się z czterech opcji – kod QR, wyślij na swoje urządzenie, kopiuj link i zrzut ekranu. Po wybraniu pierwszej funkcji możliwe będzie zarówno skanowanie, jak i tworzenie kodów QR. Tak, będzie możliwe w przyszłości, bowiem obecnie nie wszystko jeszcze działa poprawnie. Można skanować kody (Chrome musi mieć nadane prawa do aparatu), ale nie można ich tworzyć. Warto dodać, że generator QR ma wkrótce zadebiutować również w desktopowym wydaniu przeglądarki Google.

Niestety, nie działa również funkcja zrzutów ekranów. Nie jest jeszcze jasne, czy zapewni ona narzędzia do wygodnego przycinania screenshotów lub możliwość tworzenia przewijanych zrzutów ekranu, które pozwolą na umieszczenie zawartości całej strony internetowej.

W związku z tym, że mamy do czynienia z bardzo wczesnym wdrożeniem, to nowe menu udostępniania może się jeszcze zmienić. Jak najbardziej na liście mogą pojawić się nowe opcje, które dodatkowo rozbudują jego funkcjonalność. Pozostaje czekać na kolejne aktualizacje i miejmy nadzieję, że szybkie wprowadzenie w pełni działających nowych funkcji.

źródło: Android Police