(fot. pexels.com)

Nie zamykasz starych kart? Google Chrome może zrobić z nimi porządek

Nie masz w zwyczaju zamykania nieużywanych kart w Google Chrome? Przeglądarka sama więc zasugeruje wyczyszczenie wybranych pozycji z listy otwartych kart.

Google Chrome zadba o porządek w kartach

Muszę przyznać, że mam lekką obsesję na punkcie „czystości” mojego smartfona. Nie, nie chodzi wyłącznie o jego obudowę, chociaż ją również staram się utrzymać w jak najlepszym stanie. Regularnie bowiem usuwam przestarzałe e-maile i wiadomości, a także dbam o bibliotekę zdjęć. Ponadto, nawet staram się zamykać wszystkie nieużywane karty w przeglądarce.

Zauważyłem, że nie wszyscy stosują podobną taktykę w przypadku chociażby przeglądarki internetowej. Niejednokrotnie spotkałem się, że ktoś miał otwartych 20, 50 czy nawet 80 kart. Oczywiście większość z nich nie było używanych, po prostu pozostały na liście po jednym odwiedzeniu strony.

Google postanowiło więc pomóc użytkownikom Androida, którzy zapominają o starych, nieużywanych kartach w Google Chrome. Firma rozpoczęła testy funkcji, która w założeniach ma regularnie sugerować karty, które prawdopodobnie mogą zostać już zamknięte.

(fot. 9to5Google)

Po aktywacji funkcji, na dole ekranu przedstawiającego listę otwartych kart wyświetlony zostanie komunikat, sugerujący zamknięcie otwartych stron, których przed dłuższy czas nie odwiedzaliśmy. W założeniach powinien on pomóc w utrzymaniu względnego porządku w przeglądarce. Oczywiście będziemy mogli się zgodzić lub nie na zamknięcie wybranych kart – bez obaw, Google nie zamierza automatycznie pozbywać się kart.

Nowość nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich, ale…

Obecnie mamy do czynienia z eksperymentalną funkcją, która została wdrożona we wczesnym wydaniu Google Chrome z kanału Canary. Można ją jednak włączyć w wersji stabilnej. W tym celu wystarczy udać się do ustawień flag.

W pasku adresu musimy wpisać chrome://flags/#enable-close-tab-suggestions. Następnie należy włączyć opisywaną funkcję i ponownie uruchomić przeglądarkę. Należy mieć na uwadze, że obecnie nowość może nie działać poprawnie. W związku z tym, jeśli zależy Ci na maksymalnej stabilności Chrome’a, musisz poczekać na oficjalne udostępnienie funkcji sugerującej zamknięcie kart.

Otwórz 100 kart, a zobaczysz niespodziankę

Z pewnością część osób już o tym słyszało lub odkryło to samemu. Mimo tego, warto przypomnieć, że Google przygotowało niespodziankę dla użytkowników, którzy otworzą w Google Chrome na Androidzie ponad 100 kart. Wówczas wyświetlony zostanie Easter Egg, który zmieni wygląd licznika kart. Jeśli chcesz go zobaczyć, to powodzenia – przed Tobą prawdopodobnie małe wyzywanie z otwarciem dużej liczby kart.

Polecamy również:

Dziś dzień wielkiej zmiany. Przeglądarka Microsoft Edge przechodzi na Chromium

źródło: Android Police, 9to5Google