Nie zamykasz starych kart? Google Chrome może zrobić z nimi porządek
(fot. pexels.com)

Nie zamykasz starych kart? Google Chrome może zrobić z nimi porządek

Ostatnia aktualizacja:

Nie masz w zwyczaju zamykania nieużywanych kart w Google Chrome? Przeglądarka sama więc zasugeruje wyczyszczenie wybranych pozycji z listy otwartych kart.

Google Chrome zadba o porządek w kartach

Muszę przyznać, że mam lekką obsesję na punkcie „czystości” mojego smartfona. Nie, nie chodzi wyłącznie o jego obudowę, chociaż ją również staram się utrzymać w jak najlepszym stanie. Regularnie bowiem usuwam przestarzałe e-maile i wiadomości, a także dbam o bibliotekę zdjęć. Ponadto, nawet staram się zamykać wszystkie nieużywane karty w przeglądarce.

Zauważyłem, że nie wszyscy stosują podobną taktykę w przypadku chociażby przeglądarki internetowej. Niejednokrotnie spotkałem się, że ktoś miał otwartych 20, 50 czy nawet 80 kart. Oczywiście większość z nich nie było używanych, po prostu pozostały na liście po jednym odwiedzeniu strony.

Google postanowiło więc pomóc użytkownikom Androida, którzy zapominają o starych, nieużywanych kartach w Google Chrome. Firma rozpoczęła testy funkcji, która w założeniach ma regularnie sugerować karty, które prawdopodobnie mogą zostać już zamknięte.

Nie zamykasz starych kart? Google Chrome może zrobić z nimi porządek
(fot. 9to5Google)

Po aktywacji funkcji, na dole ekranu przedstawiającego listę otwartych kart wyświetlony zostanie komunikat, sugerujący zamknięcie otwartych stron, których przed dłuższy czas nie odwiedzaliśmy. W założeniach powinien on pomóc w utrzymaniu względnego porządku w przeglądarce. Oczywiście będziemy mogli się zgodzić lub nie na zamknięcie wybranych kart – bez obaw, Google nie zamierza automatycznie pozbywać się kart.

Nowość nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich, ale…

Obecnie mamy do czynienia z eksperymentalną funkcją, która została wdrożona we wczesnym wydaniu Google Chrome z kanału Canary. Można ją jednak włączyć w wersji stabilnej. W tym celu wystarczy udać się do ustawień flag.

W pasku adresu musimy wpisać chrome://flags/#enable-close-tab-suggestions. Następnie należy włączyć opisywaną funkcję i ponownie uruchomić przeglądarkę. Należy mieć na uwadze, że obecnie nowość może nie działać poprawnie. W związku z tym, jeśli zależy Ci na maksymalnej stabilności Chrome’a, musisz poczekać na oficjalne udostępnienie funkcji sugerującej zamknięcie kart.

Otwórz 100 kart, a zobaczysz niespodziankę

Z pewnością część osób już o tym słyszało lub odkryło to samemu. Mimo tego, warto przypomnieć, że Google przygotowało niespodziankę dla użytkowników, którzy otworzą w Google Chrome na Androidzie ponad 100 kart. Wówczas wyświetlony zostanie Easter Egg, który zmieni wygląd licznika kart. Jeśli chcesz go zobaczyć, to powodzenia – przed Tobą prawdopodobnie małe wyzywanie z otwarciem dużej liczby kart.

Polecamy również:

Dziś dzień wielkiej zmiany. Przeglądarka Microsoft Edge przechodzi na Chromium

źródło: Android Police, 9to5Google