(fot. Mateusz Budzeń)

Google Chrome 78 – wysyłanie numeru na smartfon i najciekawsze ukryte funkcje

Użytkownicy Windowsa, macOS-a i Linuksa mogą już pobrać najnowszą aktualizację Google Chrome’a. Wersja 78 wprowadza m.in. funkcję przekazywania numeru telefonu i ulepszy podgląd otwartych kart. Nie zabrakło kilku ukrytych funkcji.

Google Chrome 78 – najciekawsze nowości

Google udostępniło większą aktualizację do swojej przeglądarki. Pierwszą widoczną zmianą jest wprowadzenie zmienionego podglądu otwartych kart. Teraz po najechaniu na kartę, zamiast wąskiego paska, pojawia się większe okno.

Reklama
(fot. Tabletowo.pl)

Czcionka wykorzystana przy nazwie strony i domeny jest zauważalnie większa, co może pozytywnie wpływać na czytelność interfejsu. Warto dodać, że Google zamierza wprowadzić miniatury podglądu w jednej z najbliższych aktualizacji.

Kolejną nowość mogliśmy poznać już wcześniej. Natomiast teraz Google zdecydowało się ją udostępnić wszystkim użytkownikom w kanale stabilnych aktualizacji. Po wdrożeniu wygodnego udostępniania stron internetowych w Chrome 77, twórcy przeglądarki wprowadzają możliwość wysłania numeru telefonu z komputera na smartfon.

(fot. 9to5Google)

W celu skorzystania z nowej opcji wystarczy zaznaczyć numer telefonu, a następnie z menu kontekstowego wybrać Zadzwoń z + [nazwa smartfona]. Funkcja dostępna jest dla użytkowników smartfonów z Androidem.

Oczywiście aktualizacja wprowadza również zestaw mniejszych usprawnień i naprawia znalezione błędy.

Google Chrome 78 – ukryte funkcje

Część funkcji jest ukrytych i pozostaje obecnie w fazie eksperymentalnej. Niewykluczone, że wkrótce Google zdecyduje się na ich udostępnienie wszystkim użytkownikom. Zanim jednak się to stanie, można poradzić sobie samemu. Wystarczy przejść do ustawień flag i włączyć odpowiednią opcję. Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre funkcje mogą nie działać poprawnie.

Najciekawsze ukryte opcje to:

  • Chrome 78 pozwala na wymuszenie ciemnego motywu na całych stronach internetowych. W tym celu należy włączyć flagę: chrome://flags/#enable-force-dark
Facebook z wymuszonym Dark Mode. (fot. Tabletowo.pl)
  • W Chrome 78 po raz pierwszy zintegrowano narzędzie Chrome Password Safety, którego zadaniem jest sprawdzanie bezpieczeństwa haseł. Jeśli hasło zostało ujawnione w jednym z publicznych wycieków, to użytkownik otrzyma stosowne ostrzeżenie. Narzędzie dostępne jest pod flagą: chrome://flags/#password-leak-detection
  • Więcej opcji personalizacji, w tym menu kolorów dla głównych elementów interfejsu Chrome’a, znajdziemy po aktywacji dwóch flag: chrome://flags/#ntp-customization-menu-v2 i chrome://flags/#chrome-colors
Nowe opcje personalizacji w Chrome 78. (fot. Tabletowo.pl)

źródło: 9to5Google, ZDNet