Google Android 11
Android 11 Developer Preview (źródło: Android Developers)

Google udostępnia Android 11 Developer Preview 2. Co nowego?

Google cały czas pracuje nad Androidem 11, aby za kilka miesięcy udostępnić użytkownikom stabilne wydanie tej odsłony Zielonego Robota (w pierwszej kolejności oczywiście otrzymają je właściciele smartfonów z serii Pixel, z wyjątkiem posiadaczy pierwszej generacji). Dziś gigant z Mountain View przybliżył nas do tego, bowiem rozesłał do programistów już drugi developer preview (a właściwie to nawet trzeci, mimo dwójki w oznaczeniu).

Pierwszy Android 11 Developer Preview został udostępniony 19 lutego 2020 roku. Google od razu opublikowało harmonogram wydawania kolejnych wersji nowego wydania Zielonego Robota. Według niego, Developer Preview 2 miał się pojawić w marcu i tak też się właśnie stało – programiści mogą już go pobierać. Co jednak ciekawe, gigant z Mountain View w międzyczasie (a dokładniej 4 marca) zdecydował się udostępnić Developer Preview 1.1, aby naprawić najpoważniejsze problemy wersji testowej Androida 11.

Google udostępnia Android 11 Developer Preview 2. Co nowego?

Jak za każdym razem, tak i w tym przypadku Google podkreśla, że wczesne wydania nowego Androida przeznaczone są wyłącznie dla deweloperów, aby pomogli oni na początkowym etapie rozwoju Androida 11. W związku z tym, regularni użytkownicy nie powinni go pobierać i instalować, gdyż wydanie to wciąż nie nadaje się do codziennego użytkowania – mogą wystąpić problemy z działaniem samego oprogramowania, jak i aplikacji czy sprzętu (na przykład w aspekcie wydajności i czasu pracy na baterii).

Wśród poprawek, jakie przynosi Android 11 Developer Preview 2, gigant z Mountain View wymienia m.in. pojawianie się klawiatury po dotknięciu przycisku „Odpowiedz” w powiadomieniu o nowej wiadomości oraz poprawne wyświetlanie pasku stanu i kafelka szybkich ustawień, gdy poprzez moduł Bluetooth podłączone jest urządzenie audio. Do tego po zakończeniu rozmowy smartfon nie powinien się już zawieszać ani restartować. Google zapewnia też, że aplikacje i gry od teraz będą „wiedzieć”, jaką częstotliwość odświeżania obrazu na wyświetlaczu powinny wykorzystywać (60 Hz, 90 Hz lub 120 Hz). DP2 zawiera również mechanizmy, pozwalające wykorzystać potencjał składanych smartfonów – programiści mogą ustalić określoną akcję, wywoływaną automatycznie przy danym kącie nachylenia (czyli coś, co zastosował Samsung w Galaxy Flip Z). Pełny wykaz zmian w oprogramowaniu zainteresowani znajdą bezpośrednio na stronie Android Developers.

Android 11 Developer Preview 2 dostępny jest dla smartfonów Google Pixel 2, Pixel 2 XLPixel 3Pixel 3 XLPixel 3aPixel 3a XLPixel 4 i Pixel 4 XL. Zgodnie z opublikowanym przez Google harmonogramem, kolejny powinien zostać wydany w kwietniu 2020 roku.

Źródło: Android Developers, Android Central