Z790 płyty GIGABYTE
Źródło: Gigabyte

Gigabyte wprowadzi jeden przycisk, by… podkręcić procesor do 6 GHz

Najnowsze płyty Gigabyte otrzymają świetną funkcję, która zapewni maksymalną wydajność przy pomocy jednego przycisku. Ten bowiem podkręci zegar procesora Intel Core i9-13900K do 6 GHz. Kto będzie w stanie skorzystać z technologii?

Jeden przycisk, aby rządzić wydajnością

Gigabyte wprowadził naprawdę świetną funkcję, z której skorzystają posiadacze topowego procesora 13. generacji Raptor Lake, czyli Core i9-13900K. Jedyną wadą okazuje się fakt, że inne układy niestety nie będą kompatybilne z omawianą technologią. Przeszkodą są najpewniej bazowe taktowania – i7-13700K osiąga maksymalny zegar 5,4 GHz w trybie turbo, natomiast i9 13. generacji – aż 5,8 GHz.

GIGABYTE Z790 6 GHz
źródło: Gigabyte via Videocardz

Aktualizacja BIOSU płyt Gigabyte opartych na flagowym chipsecie Z790 wprowadzi funkcję zwiększenia taktowania w trybie boost aż do 6 GHz – jednym guzikiem. System oczywiście poza podwyższeniem taktowania automatycznie dostosowuje napięcie procesora i kalibruje linię obciążenia Vcore, aby wybrać, które dwa rdzenie najbardziej nadają się do pracy w obciążeniu 6 GHz.

Proste, praktyczne i pomocne

Funkcja wprowadzona do płyt Gigabyte Z790 okazuje się niezwykle przydatna nie tylko dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którym niekoniecznie chce zaglądać się do ustawień BIOSU. Technologia przede wszystkim zostanie doceniona przez osoby, które nie mają tak obszernej wiedzy o podkręcaniu procesorów, czy ustawianiu odpowiednich napięć. Jeden klik zastąpi cenny czas, w którym użytkownik musiałby „bawić się” w ustawieniach.

Wyższe taktowanie to naturalnie większa moc – Gigabyte twierdzi, że wydajność pojedynczego rdzenia ma wzrosnąć o 3%. Jak mówi klasyk, „za darmo to dobra cena”.

Aby uzyskać funkcje, wystarczy zaktualizować BIOS płyty głównej Gigabyte z chipsetem Z790, w której „siedzi” procesor Intel Core i9-13900K do najnowszej wersji – to tak naprawdę wszystko. Oczywiście, aby uzyskać takie taktowanie pod obciążeniem, potrzebujemy odpowiednio mocnego chłodzenia – najlepiej wodnego z dużą chłodnicą.