(fot. GM)

General Motors zamierza całkowicie zrezygnować z silników spalinowych

Amerykańską motoryzację kojarzymy raczej z dużymi, potężnymi silnikami benzynowymi. Cóż, niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni. Jeden z największych koncernów, General Motors, zamierza bowiem przejść wyłącznie na samochody elektryczne.

Motoryzacja zmienia się na naszych oczach

Owszem, wciąż możemy kupić wiele świetnych aut spalinowych, wyposażonych w duże silniki. Mamy chociażby Mustanga GT, Mercedesy AMG, BMW M czy nawet Kię Stringer. Nie znikną one nagle z oferty i jeszcze długo będą cieszyć się sporym zainteresowaniem. Mimo to, patrząc na ostatnie zmiany na rynku, widać, że przyszłość jest bezemisyjna, aczkolwiek niekoniecznie w formie produkowanych obecnie elektryków – tak, mam na myśli auta wodorowe.

Rewolucja dotyczy również amerykańskich firm, które uwielbiane są przede wszystkim za tworzenie mocarnych i świetnie brzmiących V8-ek. Dobrym przykładem jest nowy Hummer. Mamy bowiem do czynienia z autem w pełni elektrycznym, naprawdę mocnym, ale już nie wydającym dźwięku, który wywoływał dreszcze u ekologów.

General Motors – elektryczny Hummer
Elektryczny Hummer (fot. GM)

Co więcej, General Motors, firma odpowiedzialna za nowego Hummera, ma ambitne plany związane z elektromobilnością. To ona ma być przyszłością koncernu i stanowić główny filar działalności.

General Motors zamierza postawić na samochody elektryczne

Według nowego raportu, Amerykanie zamierzają do 2035 roku całkowicie wyeliminować emisję z rur wydechowych w przypadku „lekkich pojazdów użytkowych”, czyli samochodów codziennego użytku. Dotyczy do nowych aut dostępnych w salonach.

Najpewniej będą to samochody elektryczne wyposażone w akumulatory Ultium, które zostały opracowane przez General Motors i mają zapewniać spory zasięg na jednym ładowaniu. Trudno wskazać, czy producent zdecyduje się również na napędy wykorzystujące wodór, które, jak pokazała nowa Toyota Mirai, mogą być interesującą alternatywą.

Warto dodać, że plany General Motors wykraczają jeszcze dalej. Koncern zamierza bowiem do 2040 roku stać się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Wcześniej już dowiedzieliśmy się, że firma zainwestuje łącznie 27 mld dolarów w rozwój elektryków i technologii autonomicznej jazdy.

Na większe zmiany nie będziemy musieli czekać aż 14 lat. GM zamierza do 2025 roku sprzedawać 30 nowych pojazdów elektrycznych, w tym samochody marki Cadillac.