(fot. Framework)

Brzmi intrygująco! W modułowym laptopie Framework wymienimy samodzielnie niemal wszystko, nawet złącza

Na rynku zdominowanym przez urządzenia, które coraz trudniej modyfikować i naprawiać w domu, sprzęt odchodzący od tego schematu wzbudza spore zainteresowanie. Dobrym przykładem jest Framework Laptop, który rozwijany jest przez niewielki startup.

Prawie jak smartfon Fairphone

Obecnie wiele smukłych laptopów nie pozwala nawet na łatwą wymianę akumulatora, dlatego często jedyną opcją jest skorzystanie z usług serwisu. Na tle wielu takich konstrukcji z pewnością wyróżnia się Framework Laptop.

Framework Laptop
(fot. Framework)

Jak przed chwilą wspomniałem, mamy do czynienia z projektem początkującego startupu. Należy jednak tutaj zaznaczyć, że w zespole firmy nie brakuje doświadczonych inżynierów. Założycielem jest bowiem Nirav Patel, pracujący wcześniej w Apple, a także nad Oculusem.

W założeniach, Framework Laptop ma być odpowiednikiem smartfona Fairphone w świecie laptopów. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby wymiana poszczególnych elementów była jak najprostsza i możliwa również dla zwykłych użytkowników.

Łatwa wymiana złączy, klawiatury, akumulatora, a nawet ekranu

Co ciekawe, Nirav Patel postrzega swój komputer jako coś więcej niż kolejny zwykły produkt. Urządzenie ma być pewnego rodzaju „ekosystemem”, który w dużym stopniu może zostać dostosowany do potrzeb konkretnego użytkownika lub zadań, jakie będą na nim wykonywane.

Framework Laptop
(fot. Framework)

Framework Laptop umożliwia łatwą wymianę m.in. akumulatora, kości RAM czy pamięci masowej. Oczywiście podobne możliwości wciąż zapewniają niektóre laptopy znanych marek. W związku z tym, twórcy modułowego laptopa musieli pójść o krok dalej. Oddali oni użytkownikowi możliwość wymiany także klawiatury, wyświetlacza, ramek wokół ekranu oraz złączy.

W przypadku złączy, całość oparta jest na „systemie kart rozszerzeń”. Wystarczy bowiem wysunąć jeden moduł, a następnie w jego miejscu umieścić inny, wyposażony w np. złącze USB typu C, USB typu A, HDMI, DisplayPort czy czytnik kart pamięci. Moduły ze złączami wymienia się bez konieczności rozkręcania obudowy.

Windows czy Linux? O tym zdecyduje klient

Warto dodać, że Framework Laptop wyposażony jest w 13,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2256×1504 pikseli, procesor Intel Core 11. generacji, do 64 GB RAM i nawet 4 TB pamięci NVMe Gen4. Obudowa została wykonana z aluminium. System operacyjny również będzie można wybrać – Windows 10, Windows 10 Pro lub preferowana dystrybucja Linuksa.

Framework Laptop
(fot. Framework)

Aby ułatwić dostęp do części, startup zamierza uruchomić sklep, w którym będzie można zamówić różne komponenty, w tym także elementy wykonywane na zamówienie. Dodatkowo, każda wymienna część zostanie opatrzone kodem QR, którego zeskanowanie otworzy stronę sklepu z zamiennikami.

Jeśli nie pojawią się żadne nieprzewidziane problemy, to zamówienia na modułowego laptopa ruszą już wiosną 2021 roku. Wówczas powinniśmy poznać więcej szczegółów, w tym cennik.