modułowy smartfon Fairphone 3+ modular smartphone
Fairphone 3+ (źródło: Fairphone)

A to ci niespodzianka! Zadebiutował Fairphone 3+, kolejna odsłona modułowego smartfona

Fairphone to raczej niszowy projekt modułowego smartfona, jednak odpowiedzialna za niego firma wciąż go kontynuuje. Dziś niespodziewanie zaprezentowano model Fairphone 3+ i jednocześnie zapowiedziano możliwość ulepszenia nieco starszego Fairphone 3.

Modułowość miała zmienić oblicze smartfonów, ale się nie udało

Kilka lat temu wydawało się, że modułowe smartfony to przyszłość, która nieuchronnie nas czeka – nawet Google przygotowało się do jej wdrożenia, choć ostatecznie „ubiło” ten projekt. Fairphone udało się go jednak skomercjalizować i na rynku pojawiło się kilka urządzeń, które można samodzielnie rozebrać w kilku prostych krokach.

Mimo że to raczej niszowy projekt, Fairphone wciąż go kontynuuje i zapewnia wsparcie dla wprowadzonych na rynek smartfonów. Dziś producent niespodziewanie zaprezentował nowy model, Fairphone 3+, i jednocześnie zapowiedział możliwość ulepszenia Fairphone 3, dzięki właśnie modułowej budowie.

Specyfikacja Fairphone 3+

Model ten oferuje wyświetlacz LCD o przekątnej 5,65 cala, proporcjach 18:9 (2:1) i rozdzielczości Full HD+ 2160×1080 pikseli, który pokrywa tafla szkła Corning Gorilla Glass 5. generacji. Sercem smartfona jest procesor Qualcomm Snapdragon 632 1,8 GHz, a ponadto na jego pokładzie są też 4 GB RAM i 64 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności 400 GB.

modułowy smartfon Fairphone 3+ modular smartphone
Fairphone 3+ (źródło: Fairphone)

Nowy smartfon marki Fairphone oferuje również aparat o rozdzielczości 48 Mpix (f/1.79) z funkcją nagrywania wideo w 4K na tyle i 16 Mpix (f/2.0) na przodzie oraz czytnik linii papilarnych, moduł NFC, Dual SIM, obsługę Miracast i 3,5 mm złącze słuchawkowe.

Całość ma wymiary 158×71,8×9,89 mm, waży 189 gramów, pracuje pod kontrolą systemu Android 10 i czerpie prąd z wymiennego akumulatora o pojemności 3040 mAh (ładowanie przez port USB-C; do 100% w 3,5 godziny).

Fairphone podkreśla też, że wykorzystany do produkcji Fairphone 3+ plastik w 40% pochodzi z recyklingu, a do tego firma uważnie kontroluje swoje źródła i godnie płaci za każdy wyprodukowany egzemplarz smartfona.

Cena Fairphone 3+

Cena Fairphone 3+ została ustalona na 469 euro (równowartość ~2080 złotych). Smartfon można już zamówić w przedsprzedaży na oficjalnej stronie internetowej Fairphone.

modułowy smartfon Fairphone 3+ modular smartphone
Fairphone 3+ (źródło: Fairphone)

Warto też dodać, iż właściciele Fairphone 3 mogą ulepszyć aparaty w swoim smartfonie – wystarczy, że dokupią je w sklepie producenta (tylny 48 Mpix kosztuje 59,95 euro, a przedni 16 Mpix – 34,95 euro). Ponadto Fairphone zapowiedział aktualizację do Androida 10 dla tego modelu – zostanie ona udostępniona 7 września 2020 roku.