Fitbit Sense
Rejestracja śladu GPS (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Fitbit wymienia wybrane egzemplarze smartwatcha Sense. Są problemy z EKG

Fitbit kontaktuje się z niektórymi posiadaczami smartwatcha Sense, oferując darmową wymianę po wykryciu błędu wpływającego na odczyty elektrokardiogramu (EKG) i wymienia wadliwe zegarki, oczywiście całkowicie za darmo.

Podręczny pomiar EKG przyszłością?

Funkcja EKG jest niezwykle popularna w najnowszych urządzeniach ubieralnych, a coraz większe zainteresowanie monitorowaniem zdrowia pozwala wierzyć, iż już niedługo może stać się standardem wśród smartwatchy i nie tylko.

Obecnie możemy ją znaleźć w urządzeniach, takich jak wspomniany Fitbit Sense, Samsung Galaxy Watch 3, Apple Watch (od serii 4) czy Huawei Watch GT2 Pro.

Jako że dzisiejszy problem dotyczy modelu Fitbit Sense, skupmy się jednak na nim.

Pierwszy produkt firmy po przejęciu przez Google

Fitbit Sense to tak naprawdę bardzo rozbudowany zegarek sportowy z możliwością pomiaru nie tylko EKG – jest także wyposażony w pulsoksymetr z SpO2 oraz funkcją pomiaru temperatury. Cechy te są szczególnie pożądane w obecnych czasach, gdy wszyscy chcą znać stan swojego zdrowia na bieżąco, a wszelkie odstępstwa od normy mogą ostrzec nas o możliwość zarażenia niedającemu o sobie zapomnieć COVID-19.

Fitbit Sense przycisk haptyczny
Przycisk haptyczny (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Pamiętajmy jednak, że smartwatche nie są urządzeniami medycznymi i nie powinniśmy traktować ich odczytów jako jedynie słusznych, gdyż może to doprowadzić do niepotrzebnych nerwów użytkowników oraz kolejek do lekarzy. Z drugiej strony, dla osób cierpiących na problemy z sercem, ciągły monitoring – nawet, jeśli niedoskonały, może okazać się zbawienny, o czym pokazywały niejednokrotnie raporty Apple Watchy ratujące życie ludzi po zawale.

Fitbit: wykryliśmy problem, co dalej?

Pomiar EKG w modelu Sense to jedna ze sztandarowych cech produktu. Nie dziwi więc fakt, że Fitbit natychmiast po wykryciu błędu z nieprawidłowymi pomiarami zdecydował się działać.

Cieszy dobre podejście firmy do swoich produktów, szczególnie do modelu Sense, który – przypomnijmy – nie miał łatwego startu, a większość funkcji, którymi teraz się szczyci, nie działała w dniu premiery prawidłowo. Kolejne aktualizacje ulepszały sprzęt jednak na tyle znacznie, że teraz możemy o nim mówić – jeden z najlepszych zegarków sportowych pod względem możliwości pomiarów.

Szybka reakcja firmy pozwala także wierzyć, iż kupujemy sprzęt z dobrym i, miejmy nadzieję, długim wsparciem.

Fitbit Sense menu
Menu zegarka (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Problem dotyczy ok. 900 sztuk Sense

Fitbit twierdzi, że problem z odczytem EKG dotyczy około 900 sztuk urządzeń Sense na całym świecie. Firma rozesłała już także e-maile do osób, które są w posiadaniu wadliwych zegarków z prośbą o kontakt i ofertą darmowej wymiany na produkty wolne od wad. Jednocześnie rzecznik Fitbit uspokaja, że problem nie dotyczy obecnie dystrybuowanych urządzeń oraz żadnych innych modeli marki.

Jeśli jesteś w posiadaniu Fitbit Sense polecam sprawdzić pocztę – być może jesteś w gronie osób, którym należy się bezpłatna wymiana sprzętu na nowy.