Fitbit Sense

Posiadacze Fitbit Sense skorzystają z funkcji EKG, również w Polsce!

Pod koniec sierpnia 2020 roku Fitbit zaprezentował nowe wearables, w tym smartwatch Fitbit Sense. Dziś producent poinformował, że jego posiadacze będą mogli skorzystać z funkcji EKG. Co najbardziej istotne, ma ona być dostępna także dla użytkowników w Polsce!

Fitbit Sense z funkcją wykonywania EKG również w Polsce

Fitbit poinformował, że otrzymał zezwolenie amerykańskiej Agencji Żywności
i Leków (FDA) oraz oznaczenie Conformité Européenne (CE) wydane przez Unię Europejską na użycie elektrokardiogramu marki, dzięki czemu jego klienci (również w Polsce!) będą mogli korzystać z pełnej funkcjonalności zaprezentowanej niedawno aplikacji EKG. Początkowo będzie ona jednak dostępna jedynie dla posiadaczy smartwatcha Fitbit Sense.

Jak deklaruje producent, „w ramach procesu uzyskiwania zezwoleń od agencji regulacyjnych, marka Fitbit przeprowadziła wieloośrodkowe badanie kliniczne w wielu regionach w całych Stanach Zjednoczonych”. Wykazało ono, że opracowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo algorytm „przekroczył docelową wydajność, wykazując zdolność do wykrywania migotania przedsionków w 98,7% przypadków i był w 100% dokładny w identyfikacji uczestników badania z prawidłowym rytmem zatokowym”.

Za pomocą aplikacji Fitbit EKG użytkownicy będą więc mogli analizować rytm serca pod kątem wykrywania oznak migotania przedsionków w każdym momencie, choć oczywiście należy pamiętać, że smartwatch nie zastąpi profesjonalnej aparatury medycznej. Może jednak pomóc wykryć nieprawidłowości w pracy serca i zmotywować użytkownika do wizyty u lekarza.

A nie należy bagatelizować tej kwestii, bowiem nieregularny rytm pracy serca zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. udaru mózgu. Według badania Fitbit Heart Study, migotanie przedsionków dotyka ponad 35,5 mln ludzi na całym świecie!

Smartwatch Fitbit Sense jest pierwszym urządzeniem tej marki, które jest kompatybilne z aplikacją EKG i umożliwia użytkownikom wykonanie wyrywkowych odczytów pracy serca. Wystarczy, że właściciel położy i przytrzyma palce na pierścieniu ze stali nierdzewnej oraz pozostanie w bezruchu przez 30 sekund.

Producent przy okazji chwali się też, że Fitbit Sense jest pierwszym smartwatchem na świecie wyposażonym w czujnik aktywności elektrodermalnej (EDA) oraz czujnik temperatury skóry na nadgarstku.

Na koniec warto jeszcze dodać, że Fitbit Sense jest już dostępny w przedsprzedaży na oficjalnej stronie internetowej producenta oraz w sklepach x-kom i aetka24, a na półkach sklepowych pojawi się z końcem września br. Cenę tego smartwatcha ustalono na 1569 złotych.