(fot. Tabletowo.pl)

Facebook zauważył, że smartfony z Androidem mają duże wyświetlacze

W wielu mobilnych aplikacjach, co pewien czas musimy porzucić nawyki i przyzwyczaić się do przebudowanego interfejsu. W przypadku zmian testowanych przez Facebooka, nauka nowego układu przycisków powinna być całkiem przyjemna.

Interfejs niedostosowany do dużych ekranów

Jeszcze kilka lat temu, gdy większość smartfonów miała mniejsze ekrany, jak najbardziej możliwa była wygodna obsługa jedną ręką. Jeśli ktoś nie miał naprawdę drobnych dłoni i krótkich palców, to bez problemów sięgał kciukiem do elementów interfejsu zlokalizowanych nawet w górnych rogach wyświetlacza.

Messenger poinformuje znajomych, że jesteśmy w Warszawie lub na siłowni

Smartfony jednak urosły i coraz trudniej spotkać urządzenie z ekranem mniejszym niż 6 cali. Jasne, znacząco zredukowane zostały ramki, ale i tak obsługa jedną ręką straciła na dawnym komforcie. Niestety, spora część aplikacji w wydaniu na Androida nie została dostosowana do dużych wyświetlaczy – przyciski, menu i inne elementy wciąż umieszczane są na górze ekranu.

Facebook na Androida zbliża się do wersji z iOS

Dobrym przykładem aplikacji, która zapewnia wątpliwe wygodny interfejs na współczesnych, dużych smartfonach jest Facebook w wydaniu na Androida. Wszystkie główne przyciski znajduje się na samej górze. Warto zauważyć, że ten problem nie występuje w wersji na iOS – nawet na 4,7-calowym iPhonie 8 najważniejsze opcje dostępne są dole ekranu.

Facebook najwidoczniej wreszcie zauważył, że użytkownicy przeszli na smartfony mające często ekrany o przekątnej 6 cali i więcej. Serwis XDA Developers informuje, że w aplikacji w wersji 264.0.0.44.111 (i nowszej) wdrażany jest przebudowany interfejs nastawiony na wygodniejszą obsługę jedną ręką – przyciski zostały przeniesione na dół.

Facebook na Androida z przyciskami na dole ekranu. (fot. XDA Developers)

Obecnie zmiany są sprawdzane na wybranej grupie testerów. Jeśli testy przyniosą pozytywne wyniki, to należy spodziewać się, że przebudowany interfejs zostanie wprowadzony u wszystkich użytkowników w ciągu najbliższych tygodni. Trzymam za to kciuki!

Oczywiście największy serwis społecznościowy eksperymentuje nie tylko w przypadku mobilnych aplikacji. Nowy, znacząco zmieniony wygląd Facebooka wdrażany jest właśnie na stronie internetowej dostępnej na desktopie z poziomu przeglądarki internetowej.

Polecamy również:

Facebook udostępnia nową aplikację Messengera na Windows i MacOS

źródło: XDA Developers