(fot. Facebook)

Facebook z własnym asystentem głosowym. Ciekawe, czy będzie można poprosić o danie łapki w górę

Najwidoczniej wszyscy wielcy gracze świata IT zapragnęli mieć własnego asystenta głosowego. Amazon ma Alexę, Apple oferuje Siri, Microsoft stara się nas przekonać do Cortany, a Google zapewnia całkiem dobrego własnego Asystenta. Niebawem do tego grona może dołączyć Facebook.

Reklama

Nie brakuje głosów, że interakcja z inteligentnymi urządzeniami z wykorzystaniem głosu to przyszłość. Mamy bowiem znacznie częściej, niż robimy to dziś, rozmawiać z komputerami, smartfonami, telewizorami, inteligentnymi głośnikami czy nawet smart-lodówkami. Nawet producenci samochodów coraz częściej spoglądają w stronę asystentów głosowych. Co ciekawe, firmy motoryzacyjne, jak chociażby BMW czy Mercedes, stawiają na autorskie rozwiązania.

Będziemy mogli porozmawiać z asystentem głosowym Facebooka?

Nowych informacji dostarczył CNBC. Powołuje się on na dwóch byłych pracowników Facebooka, którzy opuścili firmę w ciągu ostatnich miesięcy. Według dostarczonych informacji, Facebook ma pracować nad asystentem głosowych korzystającym ze sztucznej inteligencji.

Prace nad własnym asystentem mają trwać od 2018 roku. W celu stworzenia rozwiązania, w założeniach najpewniej mającego konkurować z Alexą czy Siri, został powołany specjalny zespół, któremu przewodniczy Ira Snyder, dyrektor działów rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

Portal i Portal+ (fot. Facebook)

Nie wiadomo jeszcze, w jakiej dokładnie formie i na jakich urządzeniach miałby zostać wydany asystent Facebooka. Pojawiają się jednak głosy, że mógłby on zostać zastosowany na urządzeniach Portal i Portal+, w sprzęcie Oculus, a także innych przyszłych produktach Facebooka. Niewykluczone, że firma planuje go udostępniać innym producentom sprzętu, co mogłoby pozytywnie przełożyć się na szybszy wzrost udziałów na rynku.

Oczywiście Portal i Portal+ można wybudzić za pomocą komendy głosowej „Hey Portal”. Jednakże, obsługa głosowa sprowadza się wyłącznie do prostych poleceń. W związku z tym, Facebook zdecydował się zaoferować asystenta Amazonu na własnych urządzeniach. Możliwe, że autorski asystent pozwoliłby firmie uwolnić się od Alexy. Nie będzie to jednak proste zadanie, bowiem już sporo osób przyzwyczaiło się do konkretnego asystenta. Chociażby w USA, więc na naprawdę dużym rynku, Alexa osiągnęła 63% udziałów w inteligentnych głośnikach.

Polecamy również:

Alexa lub Siri w samochodzie? To podobno dobry pomysł, bowiem wolimy słyszeć znajomy głos

źródło: CNBC