Facebook Portal+ (fot. Facebook)

Facebook wchodzi w segment Smart Home – oto dwa inteligentne ekrany do rozmawiania przez Messengera

Ale na szczęście nie tylko

O tym, że Facebook pracuje nad inteligentnym głośnikiem, mówiło się od ponad roku. Właśnie okazuje się, że nie były to pogłoski wyssane z palca, ponieważ firma zaprezentowała wczoraj dwa urządzenia: Portal i Portal+. Ich główną cechą jest możliwość przeprowadzania rozmów za pośrednictwem Messengera, aczkolwiek producent na tym (na szczęście) nie poprzestał.

Reklama

Mniejszy model Portal wyposażono w 10,1-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280×800 pikseli i głośnik o mocy 10 W. Większy Portal+ charakteryzuje się natomiast aż 15,6-calowym ekranem Full HD (1920×1080 pikseli), w dodatku z możliwością obrócenia o 90°, i 20 W głośnikiem. Oba urządzenia mają też 12 Mpix kamerę o polu widzenia 140°, cztery mikrofony, Bluetooth 4.2 oraz dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz i 5 GHz.

Reklama
Facebook Portal i Portal+ (fot. Facebook)

Facebook Portal i Portal+ uzbrojono w technologie Smart Camera i Smart Sound. Pierwsza automatycznie przybliża i oddala kadr oraz śledzi ruchy użytkowników, aby zawsze byli oni widoczni dla swojego rozmówcy w całej okazałości. Druga natomiast wycisza hałasy z otoczenia i wzmacnia głos osoby, która w danej chwili mówi, żeby dobrze ją było słychać.

Facebook Portal i Portal+ powstały głównie z myślą o przeprowadzaniu rozmów przez Messengera, ale rozmówca wcale nie musi też mieć tego urządzenia – jak najbardziej może wykorzystać na przykład swój smartfon z Androidem lub iPhone’a. W jednej chwili rozmawiać ze sobą może maksymalnie do siedmiu użytkowników.

https://www.facebook.com/facebook/videos/320275651886768/

Facebook Portal i Portal+ wybudza się za pomocą komendy „Hey Portal”, a następnie wystarczy powiedzieć, do kogo chce się zadzwonić. W urządzeniu zainstalowano jednak również asystentkę głosową Alexa, więc użytkownik ma dostęp do wszystkich jej umiejętności, których jest naprawdę cała masa (włącznie z możliwością kontrolowania inteligentnych sprzętów w domu).

W tym miejscu (jeśli nie wcześniej) w głowach sporej części osób zapewne pojawiło się pytanie o prywatność użytkowników – wszakże nie tylko Facebook, ale ogólnie inteligentne głośniki/wyświetlacze podejrzewane są o jej naruszanie. Firma Marka Zuckerberga wdrożyła jednak kilka rozwiązań, dzięki którym właściciele Portal i Portal+ będą mieli pewność, że sprzęt ich nie śledzi wtedy, kiedy nie powinien tego robić.

Użytkownicy dostaną możliwość całkowitego wyłączenia kamery i mikrofonów za pomocą jednego dotknięcia, a jeśli to im nie wystarczy, to wówczas będą mogli zakryć obiektyw przykrywką, która znajduje się w zestawie wraz z urządzeniem. Oprócz tego jest też opcja ustawienia 12-cyfrowego hasła dostępu do Portal i Portal+, żeby nikt nieupoważniony z niego nie mógł skorzystać.

Facebook jednocześnie zapewnia także, że urządzenia nie słuchają, nie podglądają ani nie zachowują treści konwersacji, a wideorozmowy są dodatkowo szyfrowane. Do działania funkcji Smart Camera i Smart Sound wykorzystywana jest też Sztuczna Inteligencja, a wszystkie operacje dokonywane są bezpośrednio na pokładzie Portal i Portal+, a nie na serwerach firmy Marka Zuckerberga. Na te ostatnie trafiają wyłącznie polecenia, wydane po wypowiedzeniu komendy „Hey Portal”.

Właściciele Portal i Portal+ będą mogli również korzystać z serwisów Spotify Premium, Pandora, iHeartRadio, Facebook Watch, Food Network i Newsy. W przyszłości do tego grona mają dołączyć kolejne. Użytkownicy dostaną także możliwość wykorzystywania i nakładania na obraz z kamery filtrów AR z platformy Spark AR.

fot. Facebook

Cenę Facebook Portal ustalono na 199 dolarów, natomiast Facebook Portal+ na 349 dolarów. Urządzenia dostępne są już w Stanach Zjednoczonych na dedykowanej stronie internetowej. Facebook przygotował też promocję, dzięki której przy zakupie dwóch sztuk mniejszego modelu klient zapłaci 100 dolarów mniej (298 dolarów zamiast 398 dolarów).

Źródło: Facebook