(fot. Facebook)

Jeszcze więcej Facebooka w domu? Owszem, pojawią się nowe urządzenia Portal

W przypadku Facebooka duże kontrowersje wzbudzają informacje o zbieraniu prywatnych danych użytkowników. W związku z tym, osoby ceniące prywatność często unikają korzystania z tego serwisu społecznościowego. Natomiast po przeciwnej stronie znajdują się użytkownicy, którzy nie tylko postanowili z Facebooka zrobić swój główny komunikator, ale także zdecydowali się postawić w domu inteligentny ekran Portal. Nowe informacje wskazują, że w tym roku ta druga grupa będzie mogła sięgnąć po nowy sprzęt Facebooka.

Facebook, Smart Home i prywatność

W zeszłym roku firma Marka Zuckerberga zaprezentowała własny sprzęt, który może stać się częścią inteligentnego domu. Urządzenia Portal i Portal+ mają wyświetlacz, umożliwiają prowadzenie rozmów przez Messengera, a także reagują na komendy głosowe.

Trzeba przyznać, że sprzęt jest interesujący, ale podobnie jak inne produkty Facebooka, wzbudza spore emocje podczas poruszania tematów o prywatności. Niektórzy zarzucają inteligentnym ekranom, że dzięki wbudowanej kamerce i mikrofonom mogą ciągle zbierać informacje o użytkowniku, aby następnie wykorzystać je chociażby do jeszcze lepiej spersonalizowanych reklam.

https://www.facebook.com/facebook/videos/320275651886768/

Facebook odpiera powyższa zarzuty. Jak podaje, użytkownicy mają możliwość całkowitego wyłączenia kamery i mikrofonów za pomocą jednego kliknięcia. Co więcej, obiektyw kamery można zakryć specjalną przykrywką, która znajduje się w zestawie. Urządzenia mają ponadto nie słuchać, nie podglądać i nie zapisywać treści rozmów przeprowadzanych przez Messengera. Same rozmowy są szyfrowane, aby uniemożliwić dostęp osobom niepowołanym.

Facebook przygotowuje nowe urządzenia

Najwyraźniej deklaracje Facebooka okazują się wystarczające. Andrew „Boz” Bosworth, wiceprezes działu AR/VR w Facebooku, zasugerował na łamach The Verge, że sprzedaż inteligentnych ekranów jest bardzo dobra. Nie podał jednak konkretnych liczb.

Możliwe, że właśnie to wysokie zainteresowanie zachęciło firmę do produkcji kolejnych urządzeń. Bosworth poinformował, że Facebook pracuje nad kolejnym sprzętem, który może zostać zaprezentowany już jesienią tego roku. Niekoniecznie będą to tylko odświeżone wersje zeszłorocznych urządzeń, bowiem możemy zobaczyć zupełnie nowy sprzęt.

Serwis TechCrunch spekuluje, że nowe urządzenie będzie można podłączyć do telewizora, na wzór kamerki internetowej. Obraz będzie rejestrowany przez wbudowaną kamerę, ale wyświetlany będzie już na zewnętrznym ekranie, przykładowo na telewizorze. Oczywiście urządzenie byłoby wyposażone również w mikrofon, a sterowanie odbywałoby się za pomocą komend głosowych.

Niewykluczone, że ważnym elementem będzie autorski asystent głosowy. Facebook ma obecnie rozwijać technologię, która może okazać się konkurencją dla asystentki Amazonu, stosowanej w poprzedniej generacji ekranów Portal.

źródło: The Verge, TechCrunch