logo Apple
Apple logo in red (fot. pexels.com)

Face ID w komputerach, Touch Bar w klawiaturze. Apple może szykować ciekawe nowości

iPhone X, będący wyczekiwanym powiewem świeżości w ofercie Apple, przyniósł jedną dość kontrowersyjną zmianę. Producent z Cupertino zdecydował, że najwyższy czas usunąć Touch ID i wprowadzić nowe zabezpieczenie biometryczne Face ID. Niewykluczone, że niebawem Face ID trafi również do Maców.

Reklama

W 2017 roku, gdy debiutował iPhone X, firmie Tima Cooka faktycznie udało się pchnąć rynek smartfonów do przodu. Niestety, nie była to rewolucja, a tylko ewolucja. Jednakże, wreszcie ktoś poprawnie zaprojektował system rozpoznawania twarzy w smartfonach. Apple nie mógł sobie pozwolić, aby iPhone znany z zapewniania wysokiego poziomu bezpieczeństwa, odblokowywał się na zdjęcie użytkownika. W związku z tym, Face ID został oparty o system tworzący mapę głębi z użyciem 30 tys. punktów rzucanych na twarz.

Reklama

Face ID naprawdę zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Jak podaje Apple, prawdopodobieństwo, że przypadkowa osoba odblokuje iPhone’a czy iPada Pro, wynosi 1 do 1000000. To lepszy wynik niż osiągają zabezpieczenia biometryczne oparte o czytnik linii papilarnych. Oczywiście inną kwestią jest wygoda używania nowego rozwiązania. Nie brakuje bowiem głosów, że Touch ID pod tym względem sprawdza się lepiej.

Face ID może trafić do komputerów Apple

Wspomniane osoby, które narzekają na mniejszą wygodę używania Face ID, często zgodnie twierdzą, że system ten idealnie sprawdziłby się w MacBookach i komputerach Mac. W końcu kamerka jest montowana w takim miejscu, że ciągle obejmuje twarz użytkownika, gdy ten korzysta z komputera.

(fot. patentlyapple.com)

Informacje o wyposażeniu Maców w nowe biometryczne zabezpieczenie zostały oparte o zgłoszenia patentowe. Co ciekawe, Apple może w komputerach zastosować bardziej złożony mechanizm. Patenty owszem opisują kamerkę do wykrywania twarzy, ale także pojawia się wzmianka o skanerze tęczówki oka.

Niektórzy wskazują, że patenty mogą przedstawiać kolejną generację Face ID, która dodatkowo korzystałaby z pobierania wzorców z siatkówki oka. Oczywiście należy pamiętać, że Apple patentuje wiele rzeczy i tylko część rozwiązań trafia do finalnych produktów. Jednakże, wprowadzenie Face ID lub bardziej zaawansowanego systemu w komputerach Mac jest wysoce prawdopodobne. Tym bardziej, że w nowych MacBookach stosowane jest już biometryczne zabezpieczenie – modele Pro i nowy Air posiadają Touch ID.

Touch Bar w klawiaturze Magic Keyboard?

Nowe patenty sugerują jeszcze dodanie paska Touch Bar w oddzielnej klawiaturze Apple. Podobnie jak w MacBookach Pro, miałby on znaleźć się na górze, zastępując rząd funkcyjnych klawiszy. Pojawia się też wzmianka o nowym Magic Trackpad, który miałby posiadać pasek Touch Bar, aczkolwiek to wydaje się dość dziwnym i mało prawdopodobnym rozwiązaniem.

Pomysł z klawiaturą z pewnością jest ciekawy, tym bardziej, że pasek Touch Bar w wybranych programach faktycznie się sprawdza. Pojawia się jednak jeden dość ważny problem. Zastosowanie wyświetlacza w bezprzewodowej klawiaturze mogłoby znacząco obniżyć czas jej pracy na jednym ładowaniu.

Polecamy także:

MacBook Pro otrzyma zupełnie nowy ekran. Apple wybiera mini LED zamiast OLED

źródło: 9to5Mac, Patently Apple