eSkrzynka Poczta Polska list polecony
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Poczta Polska (znów) dostarczy list polecony przez internet. Posłuży do tego eSkrzynka

Często bywa tak, że listonosz przynosi Wam list polecony, ale akurat nie ma Was w domu i musicie drałować z awizo do placówki Poczty Polskiej. Dzięki usłudze o nazwie eSkrzynka będzie można tego uniknąć.

Poczta Polska dostarczy list polecony przez internet. Posłuży do tego eSkrzynka

Usługa o nazwie eSkrzynka została po raz pierwszy udostępniona w kwietniu 2020 roku. Poczta Polska wkrótce pochwaliła się, że w ciągu pierwszego miesiąca zaczęło z niej korzystać pięć tysięcy osób. Nie wiadomo, jak było później, ale (zgodnie z zapowiedziami) wyłączono ją 30 września ubiegłego roku.

Dziś Poczta Polska poinformowała o ponownym uruchomieniu usługi eSkrzynka, dzięki której klienci będą mogli odebrać list polecony przez internet. Zainteresowane osoby powinny przejść na dedykowaną stronę internetową i zalogować się z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, a następnie uzupełnić niezbędne dane i je zapisać.

Poczta Polska list polecony eSkrzynka
źródło: Poczta Polska

Jak działa eSkrzynka?

Zasady działania usługi są dokładnie takie same, jak do tej pory. List polecony jest otwierany przez pracowników Poczty Polskiej, skanowany wraz z kopertą i udostępniany na eSkrzynce, a po miesiącu wysyłany na adres korespondencyjny (w formie papierowej).

Użytkownicy usługi mogą wskazać nawet trzy adresy korespondencyjne – każdy wysłany na nie list polecony trafi do eSkrzynki, z wyjątkiem przesyłek wysyłanych przez sądy i trybunały, prokuraturę i komornika sądowego oraz organy ścigania, które opatrzą swoje przesyłki napisem „Nie podlega digitalizacji”.

Podobnie jak wcześniej, także i tym razem usługa eSkrzynka będzie dostępna tylko do 30 września 2021 roku. Osoby, które już z niej korzystały i chcą to ponownie robić, muszą założyć nową eSkrzynkę z wykorzystaniem Profilu Zaufanego.

Warto też pamiętać o kilku rzeczach:

  • list polecony dostępny będzie w eSkrzynce przez 60 dni od dnia następującego po umieszczeniu go w niej,
  • datą doręczenia jest data pobrania listu poleconego; jeśli użytkownik nie zrobi tego przez 14 dni, uznaje się go za skutecznie doręczony – wówczas zostanie on kasowany z eSkrzynki, a papierowa przesyłka wróci do nadawcy.

Gdy Poczta Polska umieści list polecony w usłudze eSkrzynka, użytkownik dostanie powiadomienie na adres e-mail, który podał podczas rejestracji.

Regulamin świadczenia usługi pocztowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania (PDF)