EMUI logo

Potwierdzone: premiera EMUI 11 już w tym kwartale. Można zacząć czekać

Przedstawiciel Huawei, dowodzący oddziałem odpowiedzialnym za oprogramowanie dla urządzeń konsumenckich, zapowiedział rychłą premierę EMUI 11.

EMUI to jedna z najbardziej znanych nakładek na Androida. Huawei rozwija swój autorski interfejs już od ośmiu lat. W tym czasie nie tylko doczekał się on skrócenia nazwy z Emotion UI (nastąpiło to w 2014 roku) oraz znaczącej zmiany schematu nazewnictwa (w 2018 roku producent zaczął go oznaczać tą samą liczbą, jaką ma wydanie Androida, na którym bazuje), ale przede wszystkim zmienił się nie do poznania.

Użytkownicy na całym świecie z niecierpliwością czekają, co przyniesie kolejna odsłona EMUI. Premiera najnowszej, EMUI 11, zbliża się nieuchronnie.

Huawei zapowiada premierę EMUI 11

Wang Chenglu, który w Huawei pełni rolę prezesa oddziału, odpowiedzialnego za rozwój oprogramowania dla urządzeń konsumenckich, zapowiedział, że EMUI 11 zostanie oficjalnie zaprezentowane już w tym kwartale.

Niestety, wciąż nie poznaliśmy konkretnej daty premiery nowego wydania autorskiego interfejsu Huawei. Dla przypomnienia, producent zaanonsował EMUI 10 w sierpniu ubiegłego roku, jeszcze przed tym, jak Google udostępniło Androida 10 (na początku września 2019 roku).

Niewykluczone, że w tym roku będziemy mieli do czynienia z analogiczną sytuacją – Huawei może zaprezentować EMUI 11 na długo przed oficjalną premierą Androida 11, która (jak wskazują najnowsze informacje) zaplanowana jest na 8 września 2020 roku, ale udostępni go użytkownikom dopiero kilka tygodni później.

Prawdopodobne wydaje się też, że pierwszymi smartfonami z fabrycznie zainstalowanym EMUI 11 będą flagowce z serii Mate 40.

Które smartfony Huawei i Honor dostaną aktualizację do EMUI – (nieoficjalna) lista

Co ciekawe, zapowiedź niedalekiej premiery nowego wydania autorskiego interfejsu Huawei zbiegła się w czasie z pojawieniem się w sieci – jak mniemamy – nieoficjalnej listy smartfonów, które jako pierwsze (aczkolwiek zapewne nie jedyne) otrzymają aktualizację do niego.

Na wykazie znajdują się m.in. smartfony z serii Mate 30 i Mate 20 oraz P40 i P30, a także Huawei Nova 5T. Nową wersję interfejsu mają dostać też na przykład posiadacze Honora 20 Pro i Honora V20.

EMUI 11 - nieoficjalna lista smartfonów Huawei i Honor, które (podobno) w pierwszej kolejności otrzymają aktualizację
Te smartfony Huawei i Honor (podobno) w pierwszej kolejności otrzymają aktualizację do EMUI 11 (źródło: club.huawei.com)

Mimo że powyższa lista wydaje się wiarygodna, to należy jednak pamiętać, że jest ona nieoficjalna, a na dodatek (jeśli faktycznie jest prawdziwa), dotyczy jedynie urządzeń z chińskiej dystrybucji.

EMUI 11 (po oficjalnej premierze) prędzej czy później zostanie udostępnione też użytkownikom w Polsce, lecz na tę chwilę trudno powiedzieć, które dokładnie urządzenia je otrzymają.