e-Urząd Skarbowy Ministerstwo Finansów
źródło: Ministerstwo Finansów

e-Urząd Skarbowy już dostępny. Co można załatwić?

Dzięki temu, że instytucje państwowe cały czas rozbudowują elektroniczną administrację, mieszkańcy Polski mogą załatwić coraz więcej spraw przez internet. Kolejnym udogodnieniem dla nich jest e-Urząd Skarbowy. Co już można przez niego załatwić?

e-Urząd Skarbowy już dostępny

Ministerstwo Finansów zapewnia, że dzięki uruchomieniu e-Urzędu Skarbowego w jednym miejscu będzie można szybko i wygodnie załatwić sprawy podatkowe, bez konieczności odwiedzania osobiście urzędu skarbowego czy wycieczki na pocztę bądź do banku.

e-Urząd Skarbowy to platforma dla wielu grup użytkowników – przygotowano usługi zarówno dla podatników, jak i płatników, pełnomocników, komorników sądowych oraz notariuszy. Ministerstwo Finansów podaje, że całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniesie niemal 102 mln złotych, z czego aż ~86 mln sfinansuje Unia Europejska.

Trzeba tu bowiem wspomnieć, iż e-Urząd Skarbowy będzie budowany etapami – pierwszy jest już dostępny, natomiast całość ma być gotowa do września 2022 roku.

Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to cyfrowa platforma na stronie podatki.gov.pl. Aktualnie daje ona dostęp do usługi Twój e-PIT (rozliczenia za 2020 rok udostępnione zostaną 15 lutego 2021 roku; będzie można zalogować się Profilem Zaufanym lub danymi podatkowymi), a także e-mikrofirma. Ponadto można też zobaczyć swoje mandaty (jeżeli ktoś takowe posiada) i numer mikrorachunku podatkowego do wpłaty należnych podatków.

Przez e-Urząd Skarbowy można również zapłacić online podatek PIT, CIT i VAT, podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC), spadków i darowizn oraz kartę podatkową (KP), opłatę skarbową, a także mandaty karne. Serwis będzie zapisywać historię płatności online.

Użytkownicy, po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, e-Dowodu lub poprzez bankowość elektroniczną, będą również mogli wysłać pismo ogólne do urzędu i zawiadomienie ZAW-NR oraz złożyć tzw. czynny żal.

Platforma daje też dostęp do danych podatkowych, tj. na przykład danych o podatniku, działalności gospodarczej i wspomnianym już numerze mikrorachunku podatkowego.

Jak zostało wspomniane wcześniej, e-Urząd Skarbowy wciąż jest rozbudowywany o nowe funkcje. W przyszłości dodane zostaną usługi dotyczące m.in. składania wniosków i udostępniania informacji o stanie spraw, a także usługi dla notariuszy i komorników sądowych. Ponadto planowana jest też integracja z serwisem e-TOLL i możliwość uzyskiwania e-zaświadczeń.