Koniec z wnioskiem o nowy dowód przez internet. Wkrótce wejdą nowe przepisy

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi kampanię, według której „e-Polak potrafi”. Wkrótce jednak nie będzie już mógł złożyć wniosku o nowy e-dowód osobisty przez internet. Winnym nowe przepisy, wymuszone przez Unię Europejską.

Dowód osobisty nie jest już „zwykłym plastikiem”

Nowe dowody osobiste są wydawane od marca 2019 roku. W ciągu pierwszego roku złożono ponad 3 mln wniosków o ten dokument. Potocznie nazywa się go też „e-dowodem”, ponieważ umieszczono w nim warstwę elektroniczną, dzięki której wiele spraw można załatwić online, bez wychodzenia z domu (zwłaszcza teraz, po udostępnieniu aplikacji eDO App).

Ciekawostką jednak jest, że prace nad nowym dowodem osobistym rozpoczęły się już w 2008 roku, ale projekt udało się sfinalizować dopiero po ponad 10 latach. Wkrótce potem pojawiły się informacje, że to nie koniec zmian w przypadku tego dokumentu – w związku z nowym prawem unijnym, będzie on musiał zawierać dodatkowe dane, których nie da się po prostu „dograć”.

dowód osobisty produkcja
Tak produkowany jest nowy dowód osobisty

I tu dochodzimy do informacji, że już za mniej niż rok pojawi się nowa wersja dowodu osobistego, o który większość osób nie będzie mogła zawnioskować online.

Nowy dowód osobisty z odciskami palców

W związku z koniecznością dostosowania ustawy o dowodach osobistych do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się, od 2 sierpnia 2021 roku konieczne będzie pobranie od wnioskodawcy odcisków palców, by zapisać je na warstwie elektronicznej dokumentu. Aktualnie sytuacja podobnie wygląda już przy składaniu wniosku o paszport.

W praktyce oznaczać to będzie brak możliwości złożenia wniosku o dowód osobisty przez internet. Z obowiązku zeskanowania odcisków palców mają być zwolnione dzieci do 12. roku życia i osoby, w przypadku których ich pobranie nie jest fizycznie możliwe. Jeśli jednak w ostatnim przypadku jest to tylko „chwilowo niemożliwe”, wówczas dokument zostanie wydany i będzie ważny przez 12 miesięcy.

Ponadto po zmianach w warstwie graficznej dowodu osobistego zawarty ma być również podpis posiadacza. Nie będą musiały go składać dzieci do 12. roku życia i osoby, które nie mogą tego zrobić (na przykład przez względy zdrowotne).

Jak podaje serwis Prawo.pl, dostęp do danych biometrycznych w postaci odcisków palców posiadać będą wyłącznie organy policji, Komendant Główny Straży Granicznej i inne organy wymienione w art. 66 ust. 3 pkt 1-11 ustawy o dowodach osobistych.

Ciekawe jest także to, że wraz z wdrożeniem nowych przepisów, ograniczona zostanie liczba gmin upoważnionych do przyjmowania wniosków o nowy dowód osobisty. Jedna gmina na obszarze powiatu ma oferować „mobilną stację urzędnika”, która umożliwi pobranie odcisków palców w miejscu pobytu wnioskodawcy.