(fot. Google)

Mobilne Dokumenty Google wkrótce pozwolą edytować pliki Microsoft Office

Google ogłosiło szereg zmian, które niebawem zostaną wprowadzone do pakietu biurowego. Skierowane są one zarówno dla klientów G Suite, jak i wszystkich użytkowników.

Szybsze pisanie na smartfonie i tablecie

Pierwsza, większa nowość przeznaczona jest dla osób korzystających z pakietu G Suite. W aplikacji Dokumenty Google wkrótce pojawi się funkcja Smart Compose, czyli automatyczne sugestie dokończania zdań. Rozwiązanie dostępne jest już w Gmailu, a także w webowej wersji pakietu biurowego, a teraz będzie można z niego korzystać również na Androidzie i iOS.

Dokumenty Google.
Funkcja Smart Compose(fot. Google)

Automatycznie tworzone sugestie mają w założeniach przyspieszyć wprowadzanie tekstu, a także zmniejszyć liczbę błędów. Na smartfonach powinny one sprawdzić się odczuwalnie lepiej niż na komputerach – w końcu wirtualna klawiatura nie zapewnia zbyt dużego komfortu podczas tworzenia dłuższych tekstów.

Jak już wspomniałem, Smart Compose pojawi się w ramach dodatków oferowanych w G Suite. Niewykluczone jednak, że w przyszłości funkcja zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom pakietu biurowego.

Dokumenty Google z możliwościa edycji plików MS Office

Owszem, pliki w formach .docx, .xlsx czy .pptx, można było edytować już od kilku lat. Jednak przed otwarciem były one konwertowane na domyślny format używany przez Dokumenty Google. Utrudniało to współpracę z osobami, które korzystały z Microsoft Office.

W ciągu najbliższych miesięcy na Androidzie i do końca tego roku na iOS, aplikacje należące do pakietu Google, otrzymają natywne wsparcie dla formatów stosowanych przez Microsoft. Oznacza to, że będzie można edytować pliki bez konieczności konwertowania. Warto dodać, że identyczne rozwiązanie jest już dostępne w webowej wersji.

Pozostałe usprawniania

Ulepszeń doczekała się praca z linkami. Po dotknięciu linku zostanie wyświetlony jego podgląd – np. tytuł i miniatura strony internetowej czy właściciel i ostatnia aktywność pliku umieszczonego na Dysk Google. Niebawem pojawi się jeszcze zmieniony wygląd sekcji komentarzy i czynności do wykonania.

Dokumenty Google.
Nowy wygląd sekcji z komentarzami (fot. Google)

Google, przedstawiając planowane zmiany, wspomniało o niedawno wprowadzonym ciemnym motywie. Wdrażany jest on właśnie na Androidzie w aplikacjach Dokumenty Google, Arkusze Google i Prezentacje Google, a niebawem ma pojawić się również na urządzeniach z iOS.