Dokumenty Google z natywną edycją plików Microsoft Office (AKTUALIZACJA)

Dokumenty Google umożliwiają podgląd plików zapisanych w formach pakietu biurowego Microsoft Office. Owszem można otworzyć te pliki, jednakże ich natywna edycja nie jest możliwa, co jest dość uciążliwe. Niebawem ma to się jednak zmienić, ale priorytetowo zostaną potraktowani biznesowi klienci G Suite.

Dokumenty Google to z pewnością jeden z lepszych pakietów biurowych online, ale nie jest pozbawiony wad. Wciąż bowiem, jak przed chwilą wspomniałem, nie zapewnia wygodnej pracy z plikami zapisanymi w formatach .docx, .xlsx czy .pptx. Przed możliwością edycji, należy je przekonwertować na format Dokumentów Google. Owszem odbywa się to automatycznie, ale jest niewygodne, zwłaszcza jeśli edytowany plik zamierzamy ponownie odesłać w poprzednim formacie.

Reklama

Dokumenty Google z możliwością edycji plików Microsoft Office

Brak obsługi plików Microsoft Office może być jeszcze bardziej niewygodny, gdy Dokumenty Google służą jako narzędzie używane w pracy. No cóż, czy tego chcemy czy nie, rozwiązania Microsoftu stały się standardem. Natomiast wybrane zawody wymagają częstej pracy z plikami biurowymi, oczywiście najczęściej zapisywany w formach Worda czy Excela.

Dokumenty Google.

Google postanowił wreszcie wprowadzić długo wyczekiwaną zmianę. Firma ogłosiła, że Dokumenty Google pozwolą na natywną edycję formatów Microsoft Office. Pakiet biurowy Google ma obsługiwać:

  • Microsoft Word: .doc, .docx, .dot
  • Microsoft Excel: .xls, .xlsx, .xlsm, .xlt
  • Microsoft PowerPoint: .ppt, .pptx, .pps, .pot

Nowości, niestety, wprowadzone zostaną u klientów biznesowych korzystających z G Suite. Wszyscy pozostali użytkownicy Dokumentów Google pozostaną z poprzednim uciążliwym mechanizmem, przynajmniej przez jakiś czas.

Edycja dokumentów Microsoft Office bez posiadania płatnego pakietu

Zwykli użytkownicy Dokumentów Google, którzy nie posiadają pakietu biurowego Microsoftu, mogą poradzić sobie sięgając po oprogramowanie innych firm. Dobrą alternatywą, co więcej działającą bez konieczności połączenia z internetem, może być darmowy pakiet LibreOffice. Jeśli jednak połączenie z siecią nie jest problemem, a chcemy zachować wyższą zgodność z formatami Microsoftu, to zawsze warto wypróbować aplikacje Microsoft Office Online.

AKTUALIZACJA

Mamy świetną wiadomość dla osób korzystających z Dokumentów Google. Według nowych informacji, możliwość natywnej edycji plików Microsoft Office zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom.

Polecamy także:

Slack integruje się z narzędziami Office 365, a Dropbox zacieśnia współpracę z Google Docs

źródło: The Verge