Grasz w Dark Souls? Wykryto poważną lukę w zabezpieczeniach

W plikach Dark Souls 3 gracze wychwycili bardzo niebezpieczny błąd, który w dość drastyczny sposób może wpłynąć na działanie naszego PC. Okazuje się bowiem, że poprzez tryb online hakerzy mogą przejąć kontrolę nad naszym komputerem.

Dark Souls to jedna z najpopularniejszych gier w historii

Seria Dark Souls od studia From Software od lat cieszy się gigantyczną popularnością. Gracze uwielbiają dzielić z innymi osobami pasję do nieustannego umierania w walce z niezliczonymi przeciwnikami, a Dark Souls należy do gier, które doprowadzają do szaleństwa nader szybko. Oczywiście tłumaczę w ten sposób brak refleksu i zdolności koordynacyjnych, bo ze wszystkich gier typu soulslike udało mi się w całości ukończyć tylko The Surge i Sekiro: Shadows Die Twice.

Teraz okazuje się jednak, że granie w Dark Souls może być niebezpieczne. I nie mam tu na myśli zgniecionej ze wściekłości klawiatury. Gracze natrafili bowiem w Dark Souls 3 na plik, umożliwiający hakerowi na przejęcie kontroli nad naszym PC. Sytuacja może dotyczyć też pozostałych części serii Dark Souls oraz wyczekiwanego Elden Ring.

Wszystko wydało się podczas streamu gracza o nicku The_Grim_Sleeper. Gdy ten kończył zabawę, nagle gra zawiesiła się, a tajemniczy głos robota zaczął go krytykować. Okazało się, że wspomniany streamer nie włączał programu Microsoft Power Shell, a więc ktoś na jego PC musiał się włamać. Sytuację tę możecie zobaczyć tutaj – przewińcie od razu do samego końca, tj. 1:20:22.

Mamy na razie happy end

The_Grim_Sleeper może mówić o sporym szczęściu, bo atak nie wyrządził mu żadnych szkód. Ba! Okazało się nawet, że tajemniczym hakerem jest osoba, która wiedziała o tej luce od dawna i już wcześniej ostrzegała o tym deweloperów z From Software. Nie zareagowano jednak wówczas na jego doniesienia, więc postanowił zadziałać na własną rękę, by zwrócić na ten problem większą uwagę.

I chyba mu się udało, bo From Software już wyłączyło serwery i pracuje nad załataniem luk w zabezpieczeniach. Warto dodać, że wspomniany błąd jest na tyle poważny, że mógłby umożliwić hakerowi włączenie na naszym PC niemal każdego programu, a ostatecznie wykraść nasze wrażliwe dane lub trwale uszkodzić sprzęt.

Jak widać, gry From Software najlepiej zabezpieczonymi nie są, bo już kilka lat temu, w 2016 roku, zdarzyła się podobna sytuacja. Wtedy hakerzy zaatakowali graczy, uszkadzając ich zapisy gry. Miejmy nadzieję, że do premiery Elden Ring wszelkie luki w zabezpieczeniach zostaną już porządnie załatane.