e-czytnik e-booków PocketBook Era e-book reader
PocketBook Era (źródło: PocketBook)

Nadeszła „nowa era e-czytania” – zapoczątkował ją PocketBook Era

PocketBook jest jednym z najbardziej znanych producentów czytników e-booków. Dziś zaprezentował najnowszy model, który ma zapoczątkować nową erę e-czytania. Trzeba przyznać – to naprawdę świetnie wyposażony czytnik e-booków.

PocketBook Era to czytnik e-booków dla bardziej wymagających czytelników

Najważniejszym elementem każdego czytnika jest jego wyświetlacz, dlatego zaczniemy właśnie od niego. Najnowszy model w ofercie popularnej marki ze Szwajcarii wyposażony jest w wyświetlacz E Ink Cart 1200 o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1264×1680 pikseli (300 ppi). Według deklaracji producenta, wykorzystana w nim technologia poprawia współczynnik kontrastu o 15% i zapewnia wyższy o 20% czas reakcji w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem.

e-czytnik e-booków PocketBook Era e-book reader
(źródło: PocketBook)

Producent podaje, że pomimo zastosowania 7-calowego ekranu, nowy model Era jest tylko nieznacznie większy niż czytnik z 6-calowymi wyświetlaczem, a do tego waży zaledwie 73 gramy więcej. Nadal pozostaje więc bardzo poręczny, ale daje większy komfort, który dodatkowo mają poprawić funkcja SMARTlight oraz automatyczne obracanie wyświetlanego tekstu. Ponadto zastosowano tu dodatkowe zabezpieczenie ekranu przed zarysowaniem.

Nowy e-czytnik nie tylko zapewnia lepsze doznania wizualne, ale i dźwiękowe, ponieważ wyposażono go również w głośniki – urządzenie obsługuje sześć formatów plików dźwiękowych i może odtwarzać też audiobooki, a ponadto potrafi konwertować tekst na mowę w 26 różnych językach. Model Era można także połączyć przez Bluetooth z bezprzewodowymi słuchawkami, systemami audio w samochodach czy innymi odtwarzaczami.

PocketBook Era to całkowicie przeprojektowany czytnik e-booków

W modelu tym klawisze służące do zmiany stron zostały przeniesione na boczną krawędź. Panel tylny urządzenia pokryto natomiast prążkowaną powłoką, aby poprawić chwyt i ułatwić obsługę zarówno prawą, jak i lewą ręką. Klienci będą mieli do wyboru dwie wersje kolorystyczne – słoneczna miedź z 64 GB pamięci i gwiezdne srebro z 16 GB pamięci.

PocketBook Era jest również wodoszczelny, zgodnie z międzynarodowym standardem IPX8. Oznacza to, że czytnik można zanurzyć w czystej wodzie na głębokość do 2 metrów na maksymalnie 60 minut. Oczywiście nie zaleca się tego robić, ale taka ochrona może się przydać na basenie, plaży czy w wannie.

Ile kosztuje PocketBook Era? (cena)

Rekomendowana cena PocketBook Era została ustalona na 959 złotych za wersję z 16 GB pamięci wewnętrznej. Model z 64 GB wbudowanej pamięci będzie zaś kosztował 1149 złotych. Producent podaje, że czytnik powinien pojawić się w sprzedaży w ciągu kilku kilku (najbliższych) tygodni.

Cenowo czytnik lokuje się więc w górnej części oferty tego producenta – w podobnej sekcji, co InkPad 3 i InkPad 3 Pro. Dla porównania, Kindle (z 2019 roku) kosztuje obecnie na Amazonie od 399,99 złotych, Kindle PaperWhite od 689,99 złotych, Kindle PaperWhite Signature Edition z automatyczną regulacją podświetlenia i wsparciem dla ładowania bezprzewodowego od 869,99 złotych, a Kindle Oasis z 7-calowym ekranem od 999,99 złotych.