aktualizacja google pixel czerwiec june update
Czerwcowa aktualizacja Google Pixel (źródło: YouTube / Made by Google)

Czerwcowa aktualizacja trafia na smartfony Google Pixel! Twój sprzęt właśnie nauczył się nowych sztuczek

W ciągu najbliższych dni użytkownicy smartfonów Google Pixel, począwszy od modeli oznaczonych cyfrą „3”, powinni spodziewać się comiesięcznej aktualizacji systemu. Najnowsza odsłona oprogramowania przeznaczonego na urządzenia giganta, poza usunięciem paru naprawdę irytujących błędów, oferuje także kilka ciekawych funkcji i rozwiązań, zarówno tych o wymiarze praktycznym, jak i czysto estetycznym.

Reklama

Czerwcowa aktualizacja trafia na smartfony Google Pixel. Co nowego przynosi?

Na dobry początek funkcja, która z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom astrofotografii. Ulepszony tryb nocny pozwoli teraz na uchwycenie nocnego nieba w formie krótkiego filmu bądź zdjęcia o wydłużonym czasie ekspozycji. Czas naświetlania będzie można dostosować wedle własnego uznania. Opisana funkcja nie trafi niestety do wszystkich smartfonów producenta – otrzymają ją tylko urządzenia Google Pixel 4 i nowsze.

google pixel night sight
źródło: Google

Czerwiec jest też ważnym miesiącem dla całej społeczności LGBT+. Z tej okazji Google we współpracy z artystami i twórcami internetowymi przygotowało okolicznościowe tapety, nowe dźwięki powiadomień oraz połączeń.

Wielkimi krokami do smartfonów Google Pixel zmierza również funkcja bezpiecznych folderów w aplikacji Zdjęcia, która lada moment zostanie udostępniona szerszej publiczności. W specjalnie chronionym folderze będzie można zapisywać materiały foto i wideo, które z różnych przyczyn chcielibyśmy mieć „pod kłódką”. Bezpieczny folder może także stać się domyślnym miejscem zapisywania nowo utworzonych treści, jeśli tylko użytkownik wyrazi na to zgodę w ustawieniach.

Wszystkie zdjęcia i filmy umieszczone w wyżej wspomnianym folderze zapisywane są lokalnie na urządzeniu i nie będą pojawiać się w udostępnionych albumach czy wspomnieniach. Będą one również niewidoczne dla wszystkich zainstalowanych aplikacji firm trzecich. Folder można zabezpieczyć lokalnym hasłem do smartfona lub danymi biometrycznymi.

google pixel bezpieczny folder locked
źródło: Google

Z kolei usługa wykrywania wypadków samochodowych rozszerza swoją działalność o nowe kraje. Do tej pory dostępna jedynie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii, teraz trafia także na smartfony Google Pixel w Hiszpanii, Irlandii i Singapurze. Urządzenie na podstawie danych pozyskanych ze swoich czujników poinformuje najbliższe służby ratunkowe i przekaże im informacje o lokalizacji, jeśli wykryje brak aktywności ze strony użytkownika, będącego uczestnikiem wypadku drogowego.

Smartfony Google Pixel nauczą się również rozpoznawać więcej dialektów języka angielskiego. Zamiana tekstu na mowę będzie odtąd lepiej rozszyfrowywała specyficzne warianty języka, którym na co dzień posługują się np. Brytyjczycy, Irlandczycy, Australijczycy czy mieszkańcy Singapuru.

google pixel klawiatura gboard keyboard
źródło: Google

Usprawnień doczekała się też systemowa klawiatura Google Gboard. Wycinanie i wklejanie informacji, takich jak adres e-mail, miejsce zamieszkania czy numer telefonu, będzie działało sprawniej niż dotychczas, ponieważ klawiatura sama zaproponuje użytkownikowi ostatnio skopiowane do schowka dane, np. podczas konwersacji w aplikacji Wiadomości lub wpisywania celu podróży w Mapach.

Najnowsza aktualizacja umożliwi także odbieranie lub odrzucanie połączeń przy pomocy prostych komend głosowych, skierowanych do Asystenta Google, takich jak „Hej Google, odbierz połączenie” i „Hej Google, odrzuć połączenie”, a podczas korzystania ze smartfona w czasie pieszej wędrówki, urządzenie okresowo będzie przypominało o zwróceniu wzroku w kierunku, w którym porusza się jego użytkownik.

źródło: YouTube / Made by Google