Siła detalu: klawiatura Google Gboard na Androidzie dostosuje kolorystykę do aktualnej tapety

Z Androidem na smartfonie można zrobić prawdziwe cuda. Miłośnicy niestandardowych nakładek systemowych i ikon potrafią bardzo mocno podkreślić estetykę tego systemu na poziomie nieosiągalnym dla iOS. Co ciekawe, niewielką cegiełkę dorzuca do tego Google, szykując przyjemną funkcję w klawiaturze Gboard.

Motyw klawiatury Gboard zależny od tapety

W Androidzie 12, Google obiecało dodać więcej funkcji, pozwalających na ingerencję w kolorystykę systemu. Zamiast wybierać tylko między jasnym a ciemnym motywem, będzie można decydować także o stylu akcentów kolorystycznych, na przykład przycisków znajdujących się na siatce szybkiego dostępu opcji, dostępnych po przesunięciu po ekranie palcem w dół.

Google Gboard (fot. @MishaalRahman)

Obecnie Google testuje rozwiązanie, które idzie tropem rozszerzonej personalizacji systemu. W aplikacji Gboard, które sama w sobie oferuje możliwość zmiany koloru klawiatury, będzie można zaobserwować w działaniu funkcję pozwalającą na automatyczne dostosowywanie palety barw do dominującego koloru na tapecie głównego ekranu.

Testerzy, którzy otrzymali dostęp do tej nowej opcji zdradzają, że najwidoczniej nowe możliwości Gboarda odblokowują się automatycznie i nie wymagają przełączania dodatkowych ustawień. Synchronizacja barw z tapetą nie jest zbyt nachalna – zwykle zmianie koloru ulegają pojedyncze akcenty, a dominujący kolor klawiszy zostaje tylko trochę „przesunięty” w kierunku barwy tła głównego ekranu systemu.

Automatyczne motywy w Gboard raczej nieprędko

Prawdą jest, że Google już testuje nowe rozwiązanie w Gboard, ale pewnie jeszcze dużo czasu minie, zanim zobaczymy je na swoich smartfonach. Do oficjalnej premiery finalnej edycji Androida 12 miną jeszcze długie miesiące, a powyższe nowości najpewniej pojawią się w pierwszej kolejności na smartfonach Google Pixel.

Paradoksalnie, odpowiednia aktualizacja Google Gboard może szybciej trafić na Phone’y. Nieco bardziej rozbudowane funkcje dostosowywania kolorystyki klawiatury dostępne są na systemie iOS.