papier pliki dokumenty wydruki

Koniec papieru w urzędach nadchodzi. Ministerstwo Cyfryzacji szykuje zmiany

Z pewnością każdemu z nas trafiła się w życiu sytuacja, po której wolelibyśmy, aby więcej dokumentów w urzędach było przetwarzanych cyfrowo. Ministerstwo Cyfryzacji sugeruje, że taka rzeczywistość jest bliżej niż dalej.

Cyfra zamiast papieru

Właśnie zakończono ocenę wniosków przesłanych w ramach „E-usługi publiczne, rozwiązania IT usprawniające funkcjonowanie administracji i sektorów”. To inwestycja finansowana z Krajowego Planu Odbudowy, której jednym z beneficjentów ma być projekt  „Wsparcie dla powszechnego stosowania elektronicznego zarządzania dokumentacją poprzez rozwój i udostępnienie nieodpłatnego systemu klasy EZD, udostępnienie chmury SaaS2 EZD RP oraz wdrożenia systemu EZD w administracji publicznej RP”, nadesłany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Jego założenia to, jak sama nazwa wskazuje, rozpowszechnienie systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD RP). Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji zapewnia, że dzięki szerszemu wdrożeniu EZD obsługa obywateli w urzędach zostanie usprawniona, procedury ulegną przyspieszeniu, a funkcjonowanie jednostek administracji będzie generowało niższe koszty. Jak podaje oficjalna strona Ministerstwa Cyfryzacji, obecnie EZD objętych jest tylko 30,6 procent jednostek administracji publicznej w Polsce.

Administracja publiczna XXI wieku

W tworzeniu EZD nowej generacji Ministerstwu Cyfryzacji pomagać będzie Naukowo Akademicka Sieć Komputerowa oraz Centralny Ośrodek Informatyki. Jego ważnym elementem będzie wersja chmurowa EZD RP w modelu SaaS 2. Dzięki niemu, wdrożenie dokumentacji cyfrowej ma być o wiele tańsze dla urzędów, dzięki eliminacji potrzeby budowania własnych serwerów i infrastruktury w każdej placówce. Oprócz tego EZD RP ma być zintegrowany z ePUAP oraz e-Doręczeniami, co dodatkowo przyspieszy obsługę spraw administracyjnych.

Oczywiście za sprawnym systemem muszą iść też ludzie obeznani z jego obsługą. Projekt przewiduje szkolenie 75000 urzędników. Celem jest nauczenie obsługi nowego systemu oraz wytłumaczenie zasad elektronicznego zarządzania dokumentacją. Aby całość przebiegała jak najpłynniej NASK ma zapewnić wsparcie techniczne na każdym etapie wdrażania EZD RP, a harmonogram wdrożenia będzie dostosowywany indywidualnie do urzędów.

Programem ma zostać objętych około 2000 urzędów i instytucji publicznych. Łącznie w programie weźmie udział blisko 300 tysięcy pracowników, a całość ma zmieścić się w budżecie 194,18 milionów złotych. Wszystkie informacje dotyczące EZD RP przeznaczone dla urzędów i urzędników, w tym jak przystąpić do wdrożenia, można znaleźć pod tym adresem.