gorilla glass

Składane ekrany to prawdziwe wyzwanie dla Corning. Jak ochronić szkłem wyświetlacz, który się zgina?

Pierwszy składany smartfon już można kupować. Co prawda nie jest to konstrukcja żadnego z wielkich producentów telefonów, a sprzęt firmy o nikomu nic nie mówiącej nazwie Royole, ale jednak. FlexPai ma zginany ekran i cóż, wygląda on dość tandetnie. „Poważniejsze” projekty Samsunga czy Huawei będą musiały być chronione takim rodzajem materiału, który byłby zarówno elastyczny, jak i jednocześnie odpowiednio odporny na zarysowania. Nad takim wyjątkowym szkłem pracuje Corning.

Corning, znane z dostarczania wzmacnianych szkieł Gorilla Glass, pośredniczy w chronieniu wyświetlaczy naszych smartfonów już od lat. Do tego czasu największym wyzwaniem dla firmy było wyposażenie we wzmacniane szkło smartfonów z zakrzywionymi wyświetlaczami. Tym razem jednak branża stawia tego producenta przed zadaniem niemal niemożliwym: trzeba opracować taki materiał, który chroniłby wyświetlacze składanych smartfonów.

Minimalna elastyczność i tolerancja na niewielkie naprężenia muszą być wliczone w opracowywanie tradycyjnych szkieł Gorilla Glass. W lipcu Corning zaprezentowało szóstą generację swojego najważniejszego produktu i z powodzeniem będzie ono wykorzystywane w kolejnych modelach smartfonów. Do składanych smartfonów jednak się nie nada – tu trzeba czegoś kompletnie nowego.

I rzeczywiście – Corning zdradziło, że szczególny rodzaj szklanej ochrony dla urządzeń z elastycznymi ekranami już powstaje. Firma jest zdecydowana zaoferować producentom nowego rodzaju sprzętów Goryla, który będzie mocny i giętki jednocześnie.

„Aby uzyskać ciasny promień zgięcia, trzeba użyć szkła znacznie, znacznie cieńszego od tego, którego używamy normalnie. Niektóre ze szkieł, które używamy w naszym laboratorium są cieńsze od średnicy ludzkiego włosa.”
– Polly Chu, dyrektor technologiczny Corning

Ultra cienkie szkło Corninga mierzy sobie zaledwie 0,1 mm grubości i może zginać się wpół jak kartka papieru, zachowując promień zgięcia 5 mm. Poniżej macie zdjęcie tego, jak to wygląda.

(zdj. cnet)

Samsung będzie używał w swoim składanym smartfonie przezroczystego poliamidowego materiału zamiast szkła. Inni producenci też stawiają na plastik. Minusem takiego materiału jest skłonność do rysowania się, matowienia, a nawet do zmiany koloru tworzywa sztucznego. Szkło jest bardziej trwałe, przyjemniejsze w dotyku i nie będzie się przebarwiać. Jednakże nie będzie zginać się tak łatwo jak poliamidy.

Żeby opracować idealne szkło dla składanych smartfonów, Corning musiałby blisko współpracować z projektantami takich urządzeń. Póki tego typu konstrukcje nie staną się jednak bardziej popularne, może to być bardzo trudne zadanie.

 

źródło: cnet przez BGR