Huawei logo

Składany smartfon Huawei jest już gotowy. Ciekawe, co na to Samsung

Kilkanaście dni temu Samsung zdradził pierwsze szczegóły na temat swojego składanego smartfona. Od dawna wiemy jednak, że podobne urządzenie przygotowuje również Huawei. Według najnowszych doniesień, sprzęt Chińczyków jest już gotowy i trafił do koreańskich operatorów na testy. Ciekawe, co na to koreański producent.

Trudno przewidzieć, jak przeciętni klienci zareagują na składane smartfony. Pierwsi chcą to jednak sprawdzić Samsung i Huawei. Obaj producenci w pocie czoła pracują bowiem nad takimi konstrukcjami. Kilkanaście dni temu Koreańczycy pokazali nawet działający prototyp, aczkolwiek głównie chodziło w nim o zaprezentowanie elastycznego wyświetlacza, a nie samego urządzenia (które zresztą było szczelnie zakryte).

Reklama

https://www.tabletowo.pl/2018/11/07/samsung-skladany-smartfon-prezentacja-zapowiedz/

Co ciekawe, sam Samsung nie chciał składać żadnych deklaracji, odnośnie terminu wprowadzenia składanego smartfona na rynek, lecz wyręczyło go w tym… Google. Pracujący dla koncernu z Mountain View Dave Burke wygadał się bowiem, że urządzenie to zadebiutuje na początku 2019 roku.

Huawei natomiast nie zdradza żadnych informacji na temat swojego składanego smartfona – oprócz tego, że jego premiera planowana jest na 2019 rok. Południowokoreański serwis ETNews dowiedział się jednak, że urządzenie jest już gotowe i trafiło nawet na testy do tamtejszych operatorów. Dlaczego akurat tam, czyżby Chińczycy chcieli dopiec Samsungowi?

Najprawdopodobniej… nie. Chodzi bowiem o to, że składany smartfon Huawei ma mieć na pokładzie także modem 5G, a Korea Południowa jest jednym z pierwszych krajów, w których sieć 5G zostanie udostępniona komercyjnie. Jest to więc czysto strategiczna decyzja, chociaż jednocześnie ciekawe, czy Samsung spodziewał się takiego posunięcia ze strony swojego konkurenta.

Przy okazji dowiadujemy się też, że elastyczne ekrany do składanego smartfona Huawei dostarcza BOE, które produkuje także wyświetlacze m.in. do Mate 20 Pro. Po rozłożeniu panel ma (podobno) przekątną 8 cali, natomiast po złożeniu 5 cali. Dla przypomnienia, przygotowywana przez Samsunga propozycja ma na zewnątrz ekran 4,6-calowy (1960×840 pikseli; 420 ppi), natomiast wewnątrz 7,3-calowy (2152×1536 pikseli; 420 ppi).

składany smartfon Samsunga (fot. SamMobile)

Na razie wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie obaj producenci zaprezentują swoje składane smartfony, ale wiele źródeł sugeruje, że jeden i drugi zrobi to na targach MWC 2019 w Barcelonie, które rozpoczynają się 25 lutego 2019 roku.

*Na zdjęciu tytułowym Huawei Mate 20 Pro (pod linkiem znajdziecie jego recenzję, przygotowaną przez Kasię)

Źródło: ETNews dzięki Phone Arena; SamMobile