Huawei logo

Składany smartfon Huawei jest już gotowy. Ciekawe, co na to Samsung

Kilkanaście dni temu Samsung zdradził pierwsze szczegóły na temat swojego składanego smartfona. Od dawna wiemy jednak, że podobne urządzenie przygotowuje również Huawei. Według najnowszych doniesień, sprzęt Chińczyków jest już gotowy i trafił do koreańskich operatorów na testy. Ciekawe, co na to koreański producent.

Reklama

Trudno przewidzieć, jak przeciętni klienci zareagują na składane smartfony. Pierwsi chcą to jednak sprawdzić Samsung i Huawei. Obaj producenci w pocie czoła pracują bowiem nad takimi konstrukcjami. Kilkanaście dni temu Koreańczycy pokazali nawet działający prototyp, aczkolwiek głównie chodziło w nim o zaprezentowanie elastycznego wyświetlacza, a nie samego urządzenia (które zresztą było szczelnie zakryte).

Reklama

https://www.tabletowo.pl/2018/11/07/samsung-skladany-smartfon-prezentacja-zapowiedz/

Co ciekawe, sam Samsung nie chciał składać żadnych deklaracji, odnośnie terminu wprowadzenia składanego smartfona na rynek, lecz wyręczyło go w tym… Google. Pracujący dla koncernu z Mountain View Dave Burke wygadał się bowiem, że urządzenie to zadebiutuje na początku 2019 roku.

Huawei natomiast nie zdradza żadnych informacji na temat swojego składanego smartfona – oprócz tego, że jego premiera planowana jest na 2019 rok. Południowokoreański serwis ETNews dowiedział się jednak, że urządzenie jest już gotowe i trafiło nawet na testy do tamtejszych operatorów. Dlaczego akurat tam, czyżby Chińczycy chcieli dopiec Samsungowi?

Najprawdopodobniej… nie. Chodzi bowiem o to, że składany smartfon Huawei ma mieć na pokładzie także modem 5G, a Korea Południowa jest jednym z pierwszych krajów, w których sieć 5G zostanie udostępniona komercyjnie. Jest to więc czysto strategiczna decyzja, chociaż jednocześnie ciekawe, czy Samsung spodziewał się takiego posunięcia ze strony swojego konkurenta.

Przy okazji dowiadujemy się też, że elastyczne ekrany do składanego smartfona Huawei dostarcza BOE, które produkuje także wyświetlacze m.in. do Mate 20 Pro. Po rozłożeniu panel ma (podobno) przekątną 8 cali, natomiast po złożeniu 5 cali. Dla przypomnienia, przygotowywana przez Samsunga propozycja ma na zewnątrz ekran 4,6-calowy (1960×840 pikseli; 420 ppi), natomiast wewnątrz 7,3-calowy (2152×1536 pikseli; 420 ppi).

składany smartfon Samsunga (fot. SamMobile)

Na razie wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie obaj producenci zaprezentują swoje składane smartfony, ale wiele źródeł sugeruje, że jeden i drugi zrobi to na targach MWC 2019 w Barcelonie, które rozpoczynają się 25 lutego 2019 roku.

*Na zdjęciu tytułowym Huawei Mate 20 Pro (pod linkiem znajdziecie jego recenzję, przygotowaną przez Kasię)

Źródło: ETNews dzięki Phone Arena; SamMobile

  1. Wg mnie to nie tędy droga, rewolucja w dziedzinie małych przenośnych komputerów będzie dopiero jak komercyjnie wprowadzone zostaną hologramy albo interfejsy umożliwiające przesyłanie danych wprost do użytkownika. Składane urządzenia będą kosztować krocie, a wygodniejsze dużo to nie będzie.

  2. Widać szpiedzy technologiczni nie próżnowali XD Bo o Samsungu już prawie 4 lata słyszymy, że pracował nad tym projektem, natomiast teraz nagle BOE wyskoczył nie wiadomo skąd. Dodatkowo wcześniejsze doniesienia sugerowały, że to Samsung będzie dostarczał elastyczne, składane panele dla większości producentów.

  3. Widzę, że producenci w ogóle nie mają pomysłu jak te składane ekrany wykorzystać. Sam nie jestem przekonany jak będzie najlepiej, ale wiem, że tablet składany w pół, mający udawać telefon, to na 100% nie jest właściwa droga …

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama