Chromebooki mają już 10 lat! Google z tej okazji dodaje kilka nowych funkcji do Chrome OS

Nie do wiary, że pierwszy Chromebook powstał 10 lat temu! Wydawałoby się, że laptopy z Chrome OS są z nami od niedawna. Google świętuje okrągłą rocznicę w swoim stylu – dodając nowe funkcje do Chrome OS.

10 lat rozwoju Chromebooków

Chromebooki powstały z myślą o dostarczeniu na rynek urządzeń, które nie byłyby nad wyraz kosztowne, wybudzałyby się ze stanu uśpienia w okamgnieniu i były gotowe do pracy zdalnej w każdym miejscu na świecie. W 2011 roku był to znakomity cel – laptopy z Windowsem 7 potrafiły uruchamiać się wieki, zaś MacBooki nigdy nie pretendowały do miana niedrogich urządzeń.

Początkowo Chrome OS był niemalże śmiesznie prostym systemem, opierającym się głównie na możliwościach (ale także i ograniczeniach) nieco rozbudowanej przeglądarki Chrome. Google przez lata rozwijało jednak swój pomysł, dzięki czemu obecnie Chromebooki są godną uwagi alternatywą dla osób poszukujących laptopa do nauki czy zastosowań biurowych.

Chromebook

Dodatkowe funkcje na 10-lecie Chrome OS

Google wnosi do Chrome OS kilka przydatnych rzeczy, które ułatwią pracę na Chromebooku. Chyba najbardziej istotną jest Phone Hub, który bardzo przypomina aplikację Twój telefon na Windowsa 10. Co prawda nie umożliwia (jeszcze) szybkiej wymiany plików między smartfonem z Androidem a komputerem, ale wnosi kilka podstawowych funkcji: pisanie SMS-ów z laptopa, sprawdzanie stanu baterii telefonu i sygnału sieci komórkowej, włączanie hotspotu w smartfonie czy odnajdywanie urządzenia. Oprócz tego, Phone Hub wyświetli ostatnio otwarte na telefonie karty przeglądarki Chrome, dzięki czemu można kontynuować pracę na Chromebooku.

Phone Hub

Inną opcją jest rozszerzone Wi-Fi Sync, które umożliwia automatyczne łączenie się z zaufanymi sieciami Wi-Fi, z których korzystaliśmy na innych urządzeniach, na przykład na smartfonie z Androidem. Nie ma potrzeby ponownie przepisywać kodów logowania – bardzo praktyczne!

W nadchodzących miesiącach Google planuje wprowadzenie także funkcji Udostępnianie w pobliżu, które pozwoli na szybką wymianę plików z innymi Chromebookami lub smartfonami z Androidem.

Inne, pomniejsze zmiany

Google dokonuje także szeregu innych, pomniejszych modyfikacji Chrome OS. Na przykład, oferuje nowe narzędzie do przechwytywania ekranu – zarówno w formie zdjęć, jak i wideo. Zgromadzone w ten sposób materiały będą przechowywane w specjalnym, podręcznym schowku Tote.

Zmian doczekał się także panel Szybkich ustawień – pojawią się tam elementy sterujące multimediami, co ułatwi zarządzanie odtwarzaną muzyką. Dodano także specjalne narzędzia dla rodziców i opiekunów, konfigurujących Chromebooka jako sprzęt do nauki.

Pojawił się też skrót Everything Button + V, przełączający nas do menedżera schowka, a touchpad zareaguje na gest czterech palców do przełączania się pomiędzy różnymi pulpitami. Także ikony programów doczekały się drobnego odświeżenia.

Interesujące jest to, jak coraz bardziej złożonym produktem staje się Chrome OS. Ciekawe, jak będzie wypadał przy nim Windows 10X, którego premiera zaplanowana jest na 2021 rok.