Windows 7

Używasz przeglądarki Chrome na Windows 7? Google pozwoli z niej korzystać jeszcze cały 2021 rok

Microsoft oficjalnie zakończył wspieranie systemu Windows 7 na początku 2020 roku. Nie oznacza to jednak, że przestał on nagle działać na milionach komputerach na całym świecie. Wręcz przeciwnie – wiele firm i osób prywatnych wciąż z niego korzysta, razem z przeglądarką Google Chrome.

Chrome dla Windows 7 miał zakończyć swój żywot w lipcu 2021 roku

Przeglądarka Chrome jest niezwykle popularna. Na smartfony pobrano ją już ponad 5 miliardów razy. Na kolejnych miliardach urządzeń pracuje w odmianie desktopowej. Wśród użytkujących ją na komputerach znajdują się także ludzie z Windowsem 7, zainstalowanym na firmowych i domowych PC-tach.

Microsoft nie wydaje żadnych poprawek na Windowsa 7 od końca stycznia 2020 roku

Windows 7 jest jednak systemem niewspieranym przez Microsoft, a co za tym idzie – wrażliwym na wykorzystanie luk bezpieczeństwa na wielu poziomach. Między innymi z tego powodu Google powzięło decyzję, że ograniczy czas wspierania swojej przeglądarki przeznaczonej do działania na ten system. Na datę zakończenia udostępniania aktualizacji i poprawek określono 15 lipca 2021 roku. Jednakże…

Odkładanie w czasie nieuniknionego

Google odkryło w rozmowach z klientami korporacyjnymi, że wielu z nich odłożyło decyzję o przesiadce na system Windows 10 na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Badanie, przeprowadzone przez Google wykazało, że spośród firm biorących udział w ankiecie, aż 21% dopiero znajduje się w fazie migracji na nowego Windowsa, a 1% rozpocznie ją „wkrótce”. Co prawda 78% przedsiębiorstw już ma ten proces za sobą, ale pozostałe 22% to wystarczająco dużo, by Google zrewidowało swoje podejście do zakończenia wsparcia przeglądarki Chrome działającej pod Windows 7.

Ponieważ pozbawienie środowiska firmowego wsparcia ważnej przeglądarki, jeszcze przed zmianą systemów komputerowych na Windows 10, byłoby zdaniem Google niekorzystne, wyznaczono nową datę zakończenia wydawania łatek i poprawek. Nowe wersje Chrome’a nie będą dostępne dla Windowsa 7 po 15 stycznia 2022 roku.

Oczywiście, w pewnym sensie mogą skorzystać na tym także posiadacze komputerów z Windowsem 7, korzystający z nich w zaciszu domowym. Uaktualnienia Chrome’a dostępne jeszcze przez cały następny rok mogą ułatwić ewentualną przesiadkę na Windowsa 10, dając im na to jeszcze więcej czasu.

Później korzystanie z zestawu „niewspierany Windows 7” + „niewspierany Google Chrome” może nie być najlepszym pomysłem pod względem bezpieczeństwa w sieci. Dobrze powoli myśleć o zakupie nowego komputera, o którego oprogramowanie zarówno Microsoft, jak i Google będą dbać jeszcze przez długie lata.

Zobacz też: