Aktualizacja Windows 10 znowu wstrzymana. Kolejne problemy ze sterownikami

Aktualizacja Windows 10 znowu wstrzymana. Kolejne problemy ze sterownikami

Firma Microsoft musiała, po raz kolejny, wstrzymać aktualizację niektórych komputerów do systemu Windows 10 w wersji 2004 i 20H2. We współpracy z firmą Intel odkryto kolejne problemy ze sterownikami – tym razem w interfejsie Thunderbolt.

System operacyjny wolny od błędów nie istnieje

Współcześnie, błędy w tworzonym oprogramowaniu, zwłaszcza systemach operacyjnych, przytrafiają się dosłownie wszystkim. Czy to system mobilny, czy stacjonarny, czy aktualizacja mniejsza, czy większa, użytkownicy i partnerzy technologiczni odkrywają kolejne błędy wymagające kolejnych poprawek.

Szczególnie pechowe są ostatnie aktualizacje systemu Microsoft Windows 10 – wiosenna 2004 oraz jesienna 20H2. Z uwagi na liczne błędy, ich dystrybucja jest ciągle wstrzymywana i ograniczania. Tym razem, przyczyną wstrzymania jest problem z interfejsem Intel Thunderbolt.

Aktualizacja Windows 10 znowu wstrzymana. Kolejne problemy ze sterownikami

Witaj stary, niebieski znajomy

Blue screen – ulubiony dla niemal wszystkich użytkowników element systemu Microsoft. Mimo że firma regularnie zarzeka się, że powinien występować coraz rzadziej, ten nigdzie się nie wybiera. Dał o sobie znać właśnie po przeprowadzeniu aktualizacji do wersji 2004 i 20H2, posiadaczom komputerów wyposażonych w łącze zgodne z technologią Intel Thunderbolt.

Windows 10 Blue Screen
Photo by Joshua Hoehne on Unsplash

Wystarczy, by do takiego gniazda podłączyć zewnętrzy dysk SSD NVMe, pracujący w standardzie Thunderbolt, by już po chwili oglądać na ekranie monitora ekran błędu o następującej treści:

DRIVER_VERIFIER_DMA_VIOLATION (e6) An illegal DMA operation was attempted by a driver being verified.

Czasu zostało niewiele

Co naturalne, Microsoft informuje, że trwają prace zmierzające do jak najszybszego usunięcia usterki w oprogramowaniu. Tymczasem, czas na dokonanie aktualizacji systemu operacyjnego, zgodnie z cyklem życia poszczególnych łatek, powoli się kończy. Oprogramowanie aktualizacyjne Windowsa już wymusza aktualizację systemu w wersji 1903 do najnowszej kompatybilnej. Z uwagi na błędy, jest to jednak, często, nadal wersja z 2019 roku – 1909.

Rok 2020 jest dla aktualizacji Windowsa czasem niezwykle pechowym. Pozostaje wierzyć, że firma już wkrótce upora się z usterkami w aktualizacjach, by ich instalacja była w pełni bezpieczna dla stabilności komputerów.