Chromebook. (fot. pixabay.com)

Oto, jak Chrome OS zapewni drugie życie starym PC i Makom

Firma z Mountain View przedstawiła świetne rozwiązanie, które w założeniach ma zapewnić starszym komputerom PC i Makom drugie życie. Nazywa się ono Chrome OS Flex.

Nie wyrzucaj komputera. Zainstaluj system operacyjny Google

Wybór konkretnego systemu operacyjnego, oprócz osobistych odczuć, często podyktowany jest zadaniom, które będziemy wykonywać na komputerze. Ważna jest również dostępność konkretnego oprogramowania. W bardziej profesjonalnych zastosowaniach wygrywają raczej urządzenia działające pod kontrolą Windowsa czy macOS, ale nie oznacza to, że Chrome OS będzie złym wyborem.

Co więcej, oprogramowanie z Mountain View ma jedną znaczącą przewagę nad konkurencją, która może okazać się kluczowa na mniej wydajnym sprzęcie – mniejsze wymagania. Po prostu lepiej działa ono na komputerach, które lata świetności mają za sobą. Warto tutaj zauważyć, że takich urządzeń jest całkiem sporo w szkołach czy niektórych firmach.

Google postanowiło więc dotrzeć do miejsc, w których wciąż użytkowane są stare komputery lub te o niskiej wydajności. Dzięki systemowi operacyjnemu Chrome OS Flex ich użytkownicy otrzymają nowoczesne i bezpiecznie oprogramowanie, bez konieczności kupowania nowego sprzętu.

Trzeba przyznać, że pomysł naprawdę dobry i jak najbardziej godny pochwalenia. Tym bardziej, że w wielu zadaniach rozwiązanie proponowane przez Google sprawdzi się bardzo dobrze, a może nawet lepiej od Windowsa czy macOS.

Zainteresowani mogą już sprawdzić nowy system

Google zaznacza, że Chrome OS Flex będzie działał i wyglądał identycznie jak podstawowa wersja przeznaczona na Chromebooki. Celem jest zapewnienie użytkownikowi możliwe jak najbardziej identycznego doświadczenia, niezależnie od wykorzystywanego sprzętu. Ponadto, nowy system zbudowany jest z „tej samej bazy kodu i ma ten sam cykl wydawniczy”.

Chrome OS Flex
(fot. The Verge)

Proces instalacji został możliwe uproszczony, aby wdrożenie systemu operacyjnego na starych PC czy Makach było jak najłatwiejsze. Co więcej, według zapewnień firmy z Mountain View, instalacja ma potrwać zaledwie kilka minut. Oczywiście czas będzie zależny m.in. od osiągów oferowanych przez komputer.

Osoby zainteresowane wdrożeniem Chrome OS Flex w szkołach czy firmach mogą już sprawdzić opisywany system operacyjny. Należy jednak pamiętać, że obecnie mamy do czynienia z wczesną wersją rozwojową, mogącą zawierać jeszcze sporo błędów.